Ahşap Oturma Odası Dekorasyonu ile Modern Yaşam Ahşap Oturma Odası Dekorasyonu ile Modern Yaşam
Ahşap mobilya takımlarının tozu çok fazla göstermemesi halinde pek çok odada kullanımına yer veriliyor. Ahşap oturma odası dekorasyonu için de kullanımına sıklıkla rastlanılan malzemelerden... Ahşap Oturma Odası Dekorasyonu ile Modern Yaşam

Ahşap mobilya takımlarının tozu çok fazla göstermemesi halinde pek çok odada kullanımına yer veriliyor. Ahşap oturma odası dekorasyonu için de kullanımına sıklıkla rastlanılan malzemelerden birisidir. Burada daha çok televizyon altlıkları adına ahşap sehpalara yer veriliyor. Televizyonu kaplayan ünitelere de sahip olabilirsiniz. Bu şekilde sunulan üniteler daha kullanışlı oluyor. İçerisinde bölmelerin olması süslemelerin de yapılmasını sağlıyor. Kitapları ya da filmeleri bu raflar içerisinde depolayabilirsiniz. Bunun dışında dergiler ile de süslemelere yer verebilirsiniz. Seçim yaparken ahşapların koyu renkli olmamasına dikkat etmelisiniz. Koyu olması bazı lekelerin daha fazla ön plana çıkmasına sebep oluyor. Parmak izi ya da diğer lekelerin göz önünde olmaması adına daha açık renk ahşapları kullanabilirsiniz. Sehpaların kullanımlarında da leke tutmaması önemlidir. Bu konuda uygun malzemelerden yapılıp yapılmadığını analiz etmelisiniz.

Oturma Odasında Ahşap Mobilyalar

Aşhap detaylara sahip oturma grupları bulunuyor. Bu oturma gruplarının daha çok koltuk koyma kısımları ahşap olarak ele alınıyor. Alt bölümlerinde de ahşap kesimler dikkat çekiyor. Koltuğun rengine bağlı olarak ahşap detaylarda değişiyor. Mesela koltuk açık renklerde ise daha çok koyu ahşaplar ile çevrelenmesi söz konusudur. Ancak koyu renkli olması halinde ön plana çıkması amacıyla koltuğun ahşap kısımları daha koyu tutuluyor. Direk olarak koyuya koyu açığa açık olarak da sunulanlar vardır. Kendi zevkleriniz üzerinden bu oturma gruplarına göz atabilirsiniz. Ahşapların ağır bir hava yarattığı da biliniyor. Bu durumu kırmak için doğal çiçeklerden süslemeler de yapabilirsiniz. Nitekim ahşapların en çok sentez edildiği süslemeler gerçek çiçekler ve vazoları oluyor. Ahşap oturma odası dekorasyon önerileri arasında süslemelere de göz atmak faydalı olacaktır. Bu şekilde hoş tasarımlar sunarak oturma odalarını daha karakterli hale getirebilirsiniz.

Oturma Odalarında Ahşap Aydınlatmalar

Taban aydınlatmalarının daha fazla ilgi gördüğü biliniyor. Burada tavan üzerine ahşap motiflerin dahi yapımına yer veriliyor. Bu şekilde hoş bir hava yaratmanız ve aydınlatların modern olmasını sağlamalısınız mümkün olacaktır. Şöyle ki aydınlatmalar için avizelere de yer verebilirsiniz. Yine ahşap modellerine sahip avizeler karşınıza çıkacaktır. Burada ahşabın rengini oturma odanıza göre seçebilirsiniz. Bu şekilde seçmek uyumlu olmasını da sağlayacaktır. Ahşabın en güzel sarı ışık üzerinden sunumu yapılıyor. Beyaz yerine sarı hatta loş ışıklara yer vermek daha mantıklı olacaktır. Renklerin sarıda daha hoş bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için uzun abajurlara dahi yer verebilirsiniz. Odanın belirli bir alanında tek başına uzun abajurlar da hoş duracaktır. Aynı zamanda aydınlatmaları desteklediği için de ahşap oturma odalarında abajurlara sık sık rastlanıyor.

Ahşap Oturma Odalarında Süslemeler

Geniş oturma odalarına sahipseniz duvar süslemelerine yer verebilirsiniz. Kenarları ahşap olan tablolar ya da çerçeveler üzerinden duvar süslemeleri yapmak mümkün. Ancak dar odalarda aynı durum geçerli değildir. Dar ve küçük oturma odalarında ahşap kullanılıyorsa duvarları daha yalın hale getirmelisiniz. Hatta duvar renklerinin kırık beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde ahşap detaylarının daha çok ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Geniş odalar için koyu renkleri tercih etmek yanlış olmayacaktır. Süslemeler adına çeşitli biblolardan da yola çıkabilirsiniz. Renkleri ise turuncu, kırmızı ya da yeşil olarak ele alabilirsiniz. Ahşap ile beraber pek çok süs eşyasını barınmak mümkün oluyor. Ahşabın bu denli kapsamlı bir malzeme olması da çoğu evde yer almasını sağlıyor. Sadece oturma odası değil başta salonla mutfaklarda dahi karşımıza çıkıyor. Hatta son yıllarda banyolarda da kullanımlarına yer verildiğini görüyoruz. Ahşap oturma odası dekorasyonu için süslemelerden duvarlara kadar pek çok durumun göz önüne alınması gerekecektir.

Yazımızda kullanılan resimler depositphotos.com’dan satın alınmıştır.

 • Osman

  3 Şubat 2017 #1 Author

  Ahşap da ayrı bir estetik katıyor

  Cevapla

 • Sema karacayli

  4 Şubat 2017 #2 Author

  Ahşap ve hasirdan süslemeler evde değişik hava yaratıyor

  Cevapla

 • Çağrı

  4 Şubat 2017 #3 Author

  Ahşap kullanımı süper

  Cevapla

 • özgür köse

  4 Şubat 2017 #4 Author

  Ahşap Mobilyalar ve dekorasyon ürünlerı evın havasını değıştırıyor

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Ofis Dekorasyonunda 10 Önemli İpucu

Ofis dekorasyonunda 10 önemli ipucu adlı makalemizde ofisiniz için uygun dekorasyon önerilerini bulabilirsiniz. Bilindiği gibi iş yeri ve ofisler evlerden...

Kapat