Akdeniz Tarzı Mutfak Dekorasyonu İçin Uygulama Fikirleri Akdeniz Tarzı Mutfak Dekorasyonu İçin Uygulama Fikirleri
Modern şehir hayatı, bazı açılardan güzel olsa da bizi deniz havasından ve kır hayatından koparıp yüksek binaların içine yerleştirmektedir. Günümüzde beton yığınlarının arasında ve... Akdeniz Tarzı Mutfak Dekorasyonu İçin Uygulama Fikirleri

Modern şehir hayatı, bazı açılardan güzel olsa da bizi deniz havasından ve kır hayatından koparıp yüksek binaların içine yerleştirmektedir. Günümüzde beton yığınlarının arasında ve herşeyin tekdüzeleşmekte olduğu bir çağda yaşamaktayız, Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu ise ufkumuzu açacak nitelikte. Bu durumda en azından yaşam alanlarımızın kapılarını sevdiğimiz ferah ve aydınlık dünyaya açmaya çalışıyor, evimizi güzelleştirmeye ve bizi canlandıracak şekilde dekore etmeye özen gösteriyoruz.

Sıcak, sade,  konforlu ve şık bir tarz yansıtan Akdeniz dekorasyon stili, evinizde isteyebileceğiniz ferah ve aydınlık atmosferi yaratmanızı sağlayacak. Beyazın hakimiyeti ile ahşap renklerinin birleştiği, karmaşa ve dağınık görünümden uzak, kendinizi rahat hissetmenizi sağlayan uygulama noktaları ile Akdeniz stili, pek çok ev sahibi tarafından odalarında ve mutfaklarında hayata geçirilmiştir.

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu

Akdeniz Renkleri Mutfağınıza Çok Yakışacak

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız, sıcak renk tonları, beyaz duvarlar ve ahşabın mükemmel uyumu ile tanışacağınızın altını çizebiliriz. Bu tip mutfaklar bakır malzemeler ile zenginleştirilir. Bu akıma göre mutfağınızı dekore etmek istiyorsanız kısaca deniz, gökyüzü ve toprak renklerini kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonunda duvarlar genelde beyazdır. Duvarlardaki sıva, kabaca yapılmıştır. Genellikle duvarlar mükemmel pürüzsüzlükte değil, dokuludur. Farklı taşlar duvarlara yerleştirilebilir veya sıva yaparken duvara desen verilebilir. Böylece doğal bir hava yakalanmış olur. Beyaz duvarlara ahşap çerçeve ve kapılar eşlik eder. Mutfakların zemininde ya ahşap parke, ya da toprak tonlarındaki karolar kullanılmıştır. Bu karolara uygun olacak renkli fayanslar, tezgahın bulunduğu duvarlardan gözümüze ilişir. Tezgahta kullanılan mermerler yoğun desenlere sahip ve renkli olarak seçilir.

Büyük Mobilyalar ve Döküm Fırınlar

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonunda mutfak mobilyaları büyük ve gösterişlidir. Genellikle Country tarza benzeyen bir hava hakimdir. Akdeniz mutfaklarında dolaplar tavana kadar uzanır, pek çoğu cam kapaklıdır. Bu sayede şık yemek takımları ve farklı fincanlar sergilenebilir.

Kırsal tarza benzer olarak, Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu örneklerinde modern ocaklar yerine, eski kuzineler ve döküm fırınlar kullanılır. Bu pişirme bölümünün üzerine, mutfak duvarları ile bütünleşmiş şekilde dizayn edilen büyük davlumbazlar yapılır.

Mutfak masası, mutfağın ortasında konumlandırılır ve diğer mutfak mobilyaları gibi büyük ve gösterişlidir. Genellikle bu masalara ahşap sandalyeler veya yine ahşaptan yapılmış yüksek tabureler eşlik eder.  Bahsettiğimiz masa, kimi Akdeniz evlerinde aynı zamanda mutfak tezgahı kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Masanın üzerinde, yemek yiyen ev halkını aydınlatmak için alçak bir avize kullanılır. Akdeniz kültüründe aileye ve herkesin biraraya gelip paylaşımda bulunduğu anlara değer verilir.

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu

Akdeniz Tarzı Detaylar

Mutfağınızda mutfak dolaplarının raflarında bakır malzemelerin kullanıldığını görebiliriz. Bakır pişirme aletleri ve süs eşyaları, kurutulmuş bitkilerle birlikte hem her an kullanıma açık hem de dekoratif olarak yerleştirilebilir. Akdeniz tarzında döşediğiniz mutfağınızda, tezgahın üzerine veya mutfak pencerenizin önüne taze baharatlar ekeceğiniz saksıları yerleştirebilirsiniz.Mutfak duvarında, üzerinde bakır tencere ve farklı kapların asılı olduğu bir askı bulunur. Bu askı aslında kullanım amacı güdülerek yerleştirilir fakat göze hoş gelen görünümü ile mutfağın estetiğini arttırır.

Akdeniz tarzı mutfak dekorasyonu görünümünü tamamlamak için, perdelerinizi hafif bürümcük kumaşlardan ve çiçek desenli olarak seçebilirsiniz. Pembe, somon, kırmızı, turuncu tonlarında tercih edeceğiniz perdeler, mutfağınızın enerjisini canlandıracak ve bu mekana hareket katacaktır.

Bu tarzda dekore edilmiş mutfaklarda, ağır ve koyu renk tonlarda halılar tercih edilir. Genellikle yünlü ve el dokuması ya da el dokumasına benzer tasarımlarda halılar mutfakları süsler. Eğer bu tip bir halı kullanmak istemezseniz, desenli kilimlerden yararlanabilirsiniz.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

 • Hasan Tolukan

  16 Aralık 2016 #1 Author

  Bende hep istiyorum akdeniz stili mutfak dekerasyonu yazı çok güze olmuş elinize sağlık.

  Cevapla

 • tanju altıntaş

  16 Aralık 2016 #3 Author

  mutfak bir harika insanın ömrü uzar böyle bir mutfakta..

  Cevapla

 • Seval uzunvakose

  16 Aralık 2016 #4 Author

  Akdeniz mutfak tarzi konusunda da iyice bilgilendik TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla

 • Süleyman çetin

  16 Aralık 2016 #5 Author

  Bir akdenizli olarak çok beğendim şık ve sade

  Cevapla

 • Ayşe berber

  16 Aralık 2016 #6 Author

  Mutfak tasarımı harika göz alıcı

  Cevapla

 • asuman meç

  16 Aralık 2016 #7 Author

  çok şık ve ferah bir tasarım olmuş.çok canlı ve insanı içine alan bir dizaynı var.bayıldım diyebilirim.harika bir tasarım

  Cevapla

 • miray unlu

  16 Aralık 2016 #8 Author

  çok modern ve şık..bayıldım

  Cevapla

 • Hatice ayaz

  17 Aralık 2016 #9 Author

  Muhteşem bir tasarım insanın içi ferahlar böyle bir mutfakta

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Taze ve Temiz Bir Havayı Balkonunuzdan Geçirerek Evinize Almak İster misiniz?

Balkonunuzda mevsimsel hazırlıklar yaparak üç ayda bir kendinizi ve evinizi tazeleyebilirsiniz. Balkondan evin içine kadar yansıyacak olan enerji sizi de...

Kapat