Alaturka Salon Dekorasyonu Alaturka Salon Dekorasyonu
Alaturka salon dekorasyonu salon stilleri arasında tercih edebileceğiniz seçeneklerden biridir. Gün geçtikçe retro, vintage derken nostaljik parçalar daha da önem kazanmaya başladı. Alaturka dediğimiz... Alaturka Salon Dekorasyonu

Alaturka salon dekorasyonu salon stilleri arasında tercih edebileceğiniz seçeneklerden biridir. Gün geçtikçe retro, vintage derken nostaljik parçalar daha da önem kazanmaya başladı. Alaturka dediğimiz zaman da eski Türk motiflerinin ağırlıklı olduğu bir nostaljik salon dekorasyonu düşünebilirsiniz. Bu dekorasyon tarzında Osmanlı motifleri, saray ihtişamı ve Türklere mahsus nadide örnekleri görebilirsiniz.

Alaturka Salon Dekorasyonu

Alaturka Salon Dekorasyonu

Alaturka Salon Dizaynı

Yeni bir eve yerleşeceksiniz ya da ev eşyalarınızı değiştirecekseniz farklı bir stille tanışmak isteyebilirsiniz. Günümüzde modern stil en çok ilgi gören stillerdendir. Bunun yanında retro-vintage ve country tarzları da kendine yer bulabiliyor. Özellikle country tarzı en mütevazi hem de şık görünümüyle son yılların öne çıkan salon tarzları arasında yer almayı başardı. Bütün bu stillerin arasında en ağır ve gösterişli parçalarıyla daha az rastladığımız alaturka stilleri de unutmamalıyız. Eğer bu salon stilini tercih etmek istiyorsanız genel özelliklerine değinelim.

 • Alaturka Stil Farkı: Alaturka salon döşeyerek geçmişin izlerini evinize ve salonunuza taşıdığınızı bilmeniz gerekiyor. Yani bu parçalar nostaljik izler taşıyacak. Peki diğer nostaljik stillerden farkı ne? Alaturka salon dekorasyonu dediğimizde Türk tarihinden ve modasından izler taşıyan bir salon modeli karşımıza çıkıyor.
 • Osmanlı Sanatları: Osmanlı salon dekorasyonu için Osmanlı motiflerini kullanarak bu dekorasyon modelini daha ihtişamlı ve göz alıcı bir şekilde sergileyebilirsiniz. Özellikle Osmanlı saraylarının ihtişamını evinizde yaşatmak isterseniz seçtiğiniz mobilyalardan kullandığınız aksesuarlara kadar ince bir zevkle alaturka tarzında seçimler yapmalısınız. Bunu nasıl yapacağınız bilmiyorsanız örnek verelim. Alaturka salon dekorasyonu için Osmanlı zamanındaki gözde sanatların neler olduğuna bakalım. O dönemde hat, çini ve oymacılık gibi sanatların gözde sanatlar olduğunu ve Osmanlı saraylarında bu sanatların izlerinin dikkat çekici bir şekilde gözlendiğini biliyoruz. Siz de çini işlemeli, hat sanatının işlendiği ya da ahşap aksesuarlar kullanarak salon dekorasyonunuzu tamamlamalısınız. Aksesuar seçimi çok hassas bir konudur. Çünkü alaturka gibi gösterişli ve kendine has çizgileri olan bir stil içinde rastgele seçilmiş aksesuarlar göz tırmalayıcı olabilir.
 • Alaturka stilde sedir kullanımı çok önemlidir. Aslında şart diyemeyiz fakat sedir kullanarak bu tarzı büyük oranda yansıtmış olursunuz.

Alaturka Stil Renk Seçimi: Seçtiğiniz mobilya ve aksesuarlarda zümrüt yeşili, turkuaz ve bordo gibi renklere ağırlık verebilirsiniz.

 • Perdeleriniz ağır ve gösterişli duran kadife kumaşlardan seçilirse Osmanlı ve alaturka tarzı daha iyi yansıtılmış olur.
Alaturka Salon Dekorasyonu

Alaturka Salon Dekorasyonu

Alaturka Salon Dekorasyonu Neye Göre Yapılmalıdır?

Her konuda olduğu gibi evlerinizin de bir stili olmalıdır. Ev döşemesinde kullanılan eşyalar birbiri ile uyumlu ve aynı çizgideki parçalar ile stil oluşturabiliyor. Kimisi markanın tasarımıyla tamamen takım hâlinde üretiliyor. Kimi stiller ise benzer parçalar ile kişinin kendi zevki uyum içinde birleştirilerek oluşturuluyor. İşte bu stillerden birini seçerek evinizde ağırlıklı olarak bu tarza yer vermelisiniz. Bunu yapmadığınız taktirde derme çatma ve gelişigüzel bir yerleşim göze çarpacaktır. En güzel ve en pahalı parçaları seçmeniz sizi şık göstermez. Daha doğal ve gösterişsiz parçalarla da şık olabilirsiniz. Bu durumda şıklığın temel şartı ister gösterişli olsun ister sade uyumdur. Uyum yoksa tarz olmaktan bahsedemeyiz. Bir salon ya da odanın kendi içinde uyumu dışında odaların birbiri ile uyumu da son derece önemlidir. Bu nedenle ev döşerken tarz bir görünüm hedeflemelisiniz. Nostalji seviyorsanız alaturka, retro-vintage, country tarzlarıyla bir salon döşeyebilirsiniz. Bu stillerin içinde en gösterişlisi alaturka dekorasyondur.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

 • mervee378

  22 Kasım 2016 #1 Author

  bu nostaljik tasarımlar saraydan fırlamış gibi çok şıklar

  Cevapla

 • histerikpalet

  23 Kasım 2016 #2 Author

  Nostaljik salon dekorasyonu oldukça pahalı bir tercih olur 🙂

  Cevapla

 • denizkny

  24 Kasım 2016 #3 Author

  nostaljik salon dekorasyonları için sedir olmazsa olmazdır, unutulmamalı

  Cevapla

 • ozgesu06

  4 Aralık 2016 #4 Author

  retro-vintage tasarımda uzmanlaşmak üzereyim

  Cevapla

 • yekta

  17 Aralık 2016 #5 Author

  Nostaljik salon dekorasyonu oldukça pahalı bir tercih olur

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Avangard Koltuk Modelleri ve Kullanım Şekilleri

Kalite ve Şıklık; Avangard Koltukları Avangard koltuk modelleri farklı renk ve ebatlarda gelir. Avant-Garde, Fransızca'da yenilikçi ve öncü bir kelime olan...

Kapat