Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır? Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?
Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Alçıpan, özellikle iç mekanlarda kullanılan, insan sağlığına uygun ve hafif yapı malzemelerindendir. Alçıpan plakalar,  ortası alçı ve iki dış yüzü özel... Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Alçıpan Mutfak Dekorasyonu

Alçıpan, özellikle iç mekanlarda kullanılan, insan sağlığına uygun ve hafif yapı malzemelerindendir. Alçıpan plakalar,  ortası alçı ve iki dış yüzü özel bir karton ile kapı olacak şekilde üretilir. Bu yapı malzemesi standart boyutlarda satışa sunulabilirken, özel olarak vereceğiniz ölçüye uygun şekilde de üretilebilir. Elde edeceğiniz plakalarla, asma tavan, niş veya bölme duvarı gibi dekoratif uygulamaları kolayca yapabilirsiniz. Alçıpan mutfak dekorasyonu, son yıllarda daha fazla kullanılmakta ve mutfaklara hem şık hem de kullanışlı çözümler sunmaktadır.

Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Alçıpan hafif ve esnek bir malzemedir. Bu açıdan deprem riskine karşı güvenli bir seçenek sunar. Oluşabilecek sarsıntı sırasında esneme yapar ve hafif olması da insana zarar verme olasılığını en aza indirir. Yangına karşı da dayanıklı olan alçıpan, sadece salon veya koridorda değil evinizin tüm odalarında, özellikle mutfakta güvenli şekilde kullanılabilir. Hızlı ve kolay şekilde monte edilebilir, yerden tasarruf sağlar.

Ses ve ısı geçirgenliği düşük bir yapı malzemesidir. Eğer yan komşunuzdan gelen gürültüden şikayetçiyseniz odanızın bitişik cephelerine alçıpan kaplatabilirsiniz. Bunun yanı sıra binaların dış yüzeylerine de ısı yalıtımı sağlamak için alçıpan kaplama yapıldığı görülmektedir. Soğuk havanın içeri girmesini ve içerideki sıcak hava kaybını önlemeye yardımcıdır.

Mutfağınızda Alçıpan Asma Tavan

Sağlığa zarar vermeyen ve kullanım alanı geniş malzemeyi, mutfağınızı dekore ederken tercih etmeniz, bu mekana estetik ve fonksiyonel bir özellik kazandırır. Alçıpan mutfak dekorasyonu yaparken tavanınızı farklılaştırmak için kullanabilirsiniz. Mutfak tavanınızın altına, istediğiniz şekil verilerek başka bir tavan daha inşa etmeye asma tavan denir. Asma tavanlar hem mutfağınızdan geçen ve kötü bir görünüme neden olan tesisat borularını ve kabloları kapatmak için, hem de sadece dekoratif amaçlı olarak yapılabilir.

Alçıpan asma tavanlar, içine yerleştirilen spot ışıklar ve farklı aydınlatma seçenekleri ile birleştirilerek evinize şık bir görüntü katarlar. Asma tavanlara bağlanan bu aydınlatmalar, mutfağınızın her noktasının eşit şekilde aydınlanmasını gözü yormayacak bir şekilde sağlar. Aynı zamanda mutfağınızdaki hava akışını düzenleyerek ortamın havasız kalmasını engeller.

Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Alçıpan Mutfak Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Nişler Sadece Salonda Değil, Mutfakta Da Kullanılabilir

Alçıpan nişler, sadece salonunuzda değil mutfağınızda da dekoratif amaçlı olarak kullanılabilir. Mutfaklar günümüzde sadece yemek pişirmek ve yemek için değil, bir yaşam alanı olarak tasarlanmaktadır. Alçıpan mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda, yemek masanızın karşısında kalacak şekilde bir televizyon yerleştirmeyi düşünürseniz, televizyonunuzu içine alacak ve kablo yığınını ortadan kaldıracak bir alçıpan niş modeli ile mutfağınızı zenginleştirebilirsiniz. Bu nişler üzerine yemek tarifi kitaplarınızı, çeşitli dergi ve gazeteyi koyabileceğiniz raflar tasarlanabilir. Bütün bu uygulamaların alçıpan ile yapılıyor olması, mekan içinde mobilya karmaşası yaratmadan, duvarların bütünlüğünü bozmayacak şıklıkta bir görünüm yaratacaktır.

Niş uygulamaları, mutfağınızda kapı arkası gibi dar alanlarda kalan kör noktaları daha fonksiyonel hale getirmek için de yapılabilir. Çeşitli duvar aralıkları, alçıpan ustalarında ölçülerek bu alanlardan en kullanışlı ve estetik şekilde yararlanmanız sağlanır.

Bölme Duvarlar İle Yaşam Alanlarınızı Kullanışlı Hale Getirin

Alçıpan duvarlar, dayanıklı metal yapı iskeletinin her iki yüzüne hafif bir malzeme olan alçı levhanın monte edilmesi ile yapılan duvarlardır. Taşıyıcı özelliği olmamakla birlikte, iç mekanlarda bölme alanı yaratmanızı sağlarlar. Kolay monte edilirler ve uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanım imkanı sunarlar.

Alçıpan bölme duvarlar, eğer büyük bir mutfağa sahipseniz işinize fazlasıyla yarayacaktır. Masa ve sandalyelerinizi koyacağınız yemek bölümünü, pişirme bölümünden ayırmak için bölme duvarları tercih edebilirsiniz. Bu sayede pişirilen bölümdeki kokular ve görüntü kirliliği yemeğin yeneceği ve misafirlerin ağırlanacağı kısma ulaşmayacaktır. Alçıpan duvarlar estetik olarak da mutfağınıza güzellik katarlar. Günümüzde desenli, oymalı ve farklı tasarımlarda dizayn edilmiş plaka seçenekleri bulunmaktadır.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

 • lordofrutin

  14 Aralık 2016 #1 Author

  Bazen en sevdiğin tavandır.bembeyaz,kenarları alçıpan tavan işte.bakarsın,hayaller kurarsın.gece ise uyursun bakarak,sabah ise umut edersin

  Cevapla

 • tuba

  16 Aralık 2016 #2 Author

  metalik renklerde daha fazla renk seçenegi olmalı

  Cevapla

 • nigar

  19 Aralık 2016 #3 Author

  Mutfak güzelse kadın o evde mutlu olur ,mutfağı güzelleştirmeli bu mutfak da harika

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
En Yaratıcı Fikirler ile Salonda Kitaplık Tasarımları

Modern evlerin olmazsa olmaz parçası kitaplıklardır. Eskiden kitaplıklar yatak odalarında, çalışma odalarında bulunan bir mobilya iken artık bu durum değişmiştir....

Kapat