Bahçenizin Keyfini Doyasıya Çıkarmak İçin Bahçe Kamelyaları ve Dekorasyonu Bahçenizin Keyfini Doyasıya Çıkarmak İçin Bahçe Kamelyaları ve Dekorasyonu
Bahçe Kamelyaları ve Dekorasyonu Bahçe dekorasyonunda yaratıcılık ve uygulama fikirleri sınırsızdır. Bahçenizin ölçülerine, hoşlandığınız sanat akımlarına ve bütçenize göre çok farklı tasarım seçenekleri mevcuttur.... Bahçenizin Keyfini Doyasıya Çıkarmak İçin Bahçe Kamelyaları ve Dekorasyonu

Bahçe Kamelyaları ve Dekorasyonu

Bahçe dekorasyonunda yaratıcılık ve uygulama fikirleri sınırsızdır. Bahçenizin ölçülerine, hoşlandığınız sanat akımlarına ve bütçenize göre çok farklı tasarım seçenekleri mevcuttur. Bahçe düzenlemesi için peyzaj mimarlarından yardım alabileceğiniz gibi, kendi seçimlerinizle de hareket edebilirsiniz. Evinizin bahçesini süslemek ve zenginleştirmek için süs havuzu, çocuk oyun alanı, mangal masası, bahçe mobilyaları gibi çeşitli unsurlar kullanabilirsiniz. Ancak bahçenize eşsiz bir görüntü kazandıracak son trend, bahçe kamelyaları ve dekorasyonu dur.

Kamelyalar veya oturma alanları, bahçenizin tadını çıkarabilmeniz için önemlidir. Bahçenize piknik masası tipinde oturma bölümleri yerleştirebilir ya da şık bir kamelya ile bahçenize gösteriş katabilirsiniz. Kamelyalar hem gölgelik alan sağlayabilmek, hem de dinlenebilmek için yaratılmış dekoratif yapılardır. Ahşaptan, demirden veya farklı malzemelerden olabilirler. Bahçenizde doğallığı yansıtması açısından ahşap olmaları göze çok daha fazla hitap eder.

bahçe kamelyaları ve dekorasyonu

bahçe kamelyaları ve dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonunuz İçin Önemli Noktalar

Bahçe dekorasyonunuz için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bahçenizin şekli, büyüklüğü, sulama imkanlarının olup olmaması, toprağın kalitesi, bahçenizin güneş görüp görmemesi gibi noktalar bahçenizi dekore ederken sizin için yol gösterici olacak ve bu noktalara uygun şekilde karar almanız gerekecek. Örneğin, bahçenize dikmek isteyebileceğiniz her bitki türü bulunduğunuz bölgenin iklimine uygun olmayabilir veya çok fazla güneş alan bahçenizde bazı bitkilerin yaşaması mümkün olmayabilir. Çocuk parkı inşa etmek için yeterli yeriniz olmayabilir. Bahçenizde gölgelik alan yaratmak için şemsiye veya kamelyaya ihtiyacınız olabilir. Ya da hayalinizdeki ağaç evi yapmak için yeterince büyük bir ağaç dikmeniz imkansız olabilir. Bu gibi durumlarda bahçenize en çok yakışacak dekorasyonu, fiziki şartlara uygun olarak yaratmak için önceden araştırma yapmanız ve seçenekleri gözden geçirmeniz önemlidir.

Bahçenizde Yeşil Bir Görünüm

Bahçe kamelyaları ve dekorasyonu konusunda, eşsiz bir görünüm yaratmak için ilk olması gereken öğe yeşil bitkilerdir. Eğer bahçeniz geniş bir alana sahipse şanslısınız, yemyeşil çimenlerle her tarafı kaplayabilir ve yalınayak basmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bir bahçeye en çok yakışan unsur, hiç şüphesiz, çimdir. Sadece dekore ederken değil, sonrasında da bakımını düzenli olarak sürdürmeniz gerekir. Bunun yanı sıra çiçekler, kısa bitkiler veya uzun ağaçlar, zevkinize göre seçebileceğiniz ve bahçenizi zenginleştiren diğer öğelerdir. Rengarenk çiçekler tercih edebileceğiniz gibi, sadece uzun palmiyeler dikerek de bahçenize farklı bir hava katabilirsiniz. Bahçenizde meyve ağaçlarına veya küçük bir seraya da yer vermek isteyebilirsiniz. Her ne kadar güzel olsalar da tropikal bitkilerin ve ağaçların bakımı, diğerlerine göre daha zordur. Bu yüzden bahçenizle her daim ilgilenmeli ve bu eşsiz canlıların yaşaması için uygun şekilde bakılmasına özen göstermelisiniz.

bahçe kamelyaları ve dekorasyonu

bahçe kamelyaları ve dekorasyonu

Bahçe Kamelyalarında Zengin Seçenekler

Evinizin güzelliği söz konusu olduğunda, bahçe kamelyaları ve dekorasyonu açısından biraz daha rahat hareket etme olanağına sahipsiniz. Çünkü hem göze hitap eden, hem de fonksiyonelliği ile dikkat çeken kamelyalar, bahçenize uygun ölçülerde yapılabilir. Kamelyalar, yine bahçenize uygun olarak, bahçenizdeki tutarlılığı ve sadeliği bozmayacak bir yapı malzemesi ile tasarlanabilir. Kare, altıgen, yuvarlak veya farklı şekillerde üretilebilir ve bahçenize estetik katarlar. Hem dinlenme, hem misafirlerinizi ağırlama imkanı sağlayan, bahçenizde gölgelik bir köşe yaratan kamelyalar, evinizin en özel yeri olan bahçenizin göze hitap etmesini sağlayacaktır. Dört mevsim kullanılabilen kamelyalar ile bahçenizin tadını kışın da çıkarabilirsiniz. Yeşil alanda çocuklar koştururken, siz gölgede oturup kahvenizi yudumlayabilir ve temiz hava alabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında hem kullanışlı hem de şık olmakla birlikte, bahçeniz için en önemli dekoratif öğelerden biridir.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

  • ulgAysun

    8 Aralık 2016 #1 Author

    bahçe kamelyaları son zamanlarda oldukça trend oldu. bahçeli bir evim olsun mutlaka kamelya yaptırırdım.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Mor Beyaz Salon Dekorasyonu Konusunda Stil Önerileri

Salon dekorasyonu konusunda pek çok alternatifiniz var. İhtişamlı, sade, geleneksel ve otantik tarzda salonlar dekore edebilirsiniz. Salonunuzdan beklentiniz neyse ona...

Kapat