Bebek Odası Aydınlatma Konusunda Fikirler Bebek Odası Aydınlatma Konusunda Fikirler
Bebek odalarının tasarımında temel birkaç ürün bulunuyor. Yataklar, dolaplar, halılar ve perdeler bunların başlıcalarıdır. Aynı zamanda aydınlatma adına da bir takım seçeneklere yer veriliyor.... Bebek Odası Aydınlatma Konusunda Fikirler

Bebek odalarının tasarımında temel birkaç ürün bulunuyor. Yataklar, dolaplar, halılar ve perdeler bunların başlıcalarıdır. Aynı zamanda aydınlatma adına da bir takım seçeneklere yer veriliyor. Burada tüm eşyalarda olduğu gibi aydınlatma konusunda da titiz davranmalısınız. Özellikle de bebeğinizin ışıktan rahatsız olmaması ve gelişim döneminde sağlıksal olarak sorun yaşamaması adına dikkat etmelisiniz. Bebek odası aydınlatma nasıl olmalı merak ediyorsanız sunduğumuz bir takım değerlendirmelerden yola çıkabilirsiniz. Ampullerden abajurların ağırlığına kadar pek çok detay bulunuyor. Başta bu detayları öğrenmek alışveriş sırasında daha avantajlı olmanızı da sağlayacaktır.

 

Bebek Odalarına Korumalı Ampül Seçmelisiniz

Yeni doğan bebeklerin çok fazla hareket kabiliyeti yoktur. Bu durum ister istemez yakın mesafede bulunan cisimlerin sık sık görmelerine sebep oluyor. Genel olarak anneler bebeklerin beşiklerine bağlı süs bebekler ya da bir takım ürünler takıyor. Ancak bunların dışında abajurlarda odanın ortasında yerini alıyor. Ve direk olarak bebeğin ilgisini çekecek ürünler arasındadır. Belirli bir mesafenin görülmesinden dolayı bebekler ışıklı alanlara sık sık bakmak isteyecektir. Gözlerinin bu ışığa maruz kalmaması adına mutlaka korumalı abajur seçimleri yapmalısınız. Bu modellerin ampul kısımları görünmüyor. Korumalı olmasından dolayı bebekleri direk olarak ampul ışığı ile karşı karşıya gelmeleri engelleniyor. Bu durum ışığa çok sık bakmamalarını ve gözlerinin yorulmamasını sağlıyor. Aydınlatma alacaksanız başta korumalı olanlardan yana seçim yapmalısınız.

Bebek Odalarına Dimmer Avizeler

Dimmer aparatı bir nevi ampullerin ışık ayarlamalarına yer vereceğiniz düğmeler oluyor. Ayarlamaların kişiye özel olarak yapılması daha faydalı olacaktır. Bu şekilde bebeğinizin rahatsız olmayacağı boyutta ışıklandırmaları ayarlayabilirsiniz. Üstelik uzun süreli kullanımlarına da yer verebilirsiniz. Zamanla ışık seviyesini çocuğunuza göre de ele alabilirsiniz. Başta küçük bebeklerin çok ışık olmayan ortamda dikkat çekmeyen avizeler ile dinlenmeleri gerekiyor. Bebek odası aydınlatma nasıl olmalı hakkında da karşınıza benzer detaylar çıkacaktır. Burada dimmer avizelerin farklı desen ve objelerden olduğunu da göreceksiniz. Ancak ilgi çekici olmalarından dolayı bebekler oynamak isteyecektir. Bu gibi durumlar için bebeklerin ulaşamacağı alanlara aydınlatmaları sunmanız gerekecektir. Enerji sarfiyatından dolayı yüksek ısıda olan bu abajurlar sağlıksal sorunlar yaşatabilirsiniz.

Bebek Odası Ağır Avizeler Kullanılmamalı

Ağır avizeler daha çok evlerin salon bölümlerinde yerini alıyor. Bu tarz avizelerin çocuk ya da bebek odalarında bulundurmamasına dikkat etmelisiniz. Her ne kadar monte dahi edilse de herhangi bir sorun oluşumunda düşebilir. Garanti olması amacıyla daha hafif yapıda olan avizeleri seçebilirsiniz. Bunlar daha sade ve gösterişten uzaktır. Bebek odalarının daha soft bir görünüme imza atması ve abartıdan uzak durulması faydalı olacaktır. Bunun için avizelerinizi de daha yalın figürlerden tercih edebilirsiniz. Ağırlıkları ise yapılan malzemelere göre değişecektir. Hafif malzemeler ile üretilmiş olan avizeler sağlığı tehlikeye atmayacaktır. Bu yüzden anne adaylarının başta ağırlık üzerinden avizeleri seçmeleri daha mantıklıdır.

Bebek Odalarına Abajur Tercih Edebilirsiniz

Abajurlar yandan ışık vermesinden dolayı daha faydalı olarak biliniyor. Çünkü avizeler direk olarak üst bölümden ışığı yayıyor. Özellikle de dimmer olmaması halinde yüksek ışıklar altında bebeklerin uyutulması mantıklı olmayacaktır. Bu yüzden sağlığına da dikkat ederek abajur seçebilirsiniz. Yan bölümden gelen bu ışık direk olarak bebeklerin gözü ile temas kurmuyor. Ayarlamalarını da istediğiniz gibi yaparak odanın ışığını ayarlayabilirsiniz. Yan tarafta durması adına da dikkat etmelisiniz. Özellikle de bebeklerin ulaşamadığı ve yakınında olmadığı yerleri tercih etmek gerekiyor. Bebek odası aydınlatma nasıl olmalı diye soracak olursanız tüm bu temel değerlendirmeleri yapabilirsiniz. Sonucunda da odanın tasarımına göre seçiminizi sunabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Banyo Tasarım Önerileri Hayatınızı Güzelleştirsin!

Banyoların daha çok beyaz ağırlıklı olacak şekilde tasarımlarına yer veriliyor. Klozetler, küvetler ve lavabolar genellikle beyaz üzerinden ele alınıyor. Hijyenlik...

Kapat