Deri Koltuk Kullanımı, İncelikleri, Dekorasyonla Uyumu Deri Koltuk Kullanımı, İncelikleri, Dekorasyonla Uyumu
Deri koltukların daha çok ofis ortamlarında ve evlerinde salonlarında olduğunu görüyoruz. Evlerde kullanımları konusunda hem avantajlı hem de dezavantajlı özellikleri olduğunu söylemeliyiz. Her iki... Deri Koltuk Kullanımı, İncelikleri, Dekorasyonla Uyumu

Deri koltukların daha çok ofis ortamlarında ve evlerinde salonlarında olduğunu görüyoruz. Evlerde kullanımları konusunda hem avantajlı hem de dezavantajlı özellikleri olduğunu söylemeliyiz. Her iki durumu da dile getireceğiz. Devamında kendiniz karar vererek deri koltuk kullanımına yer verebilirsiniz. Avantajları arasında şık ve lük bir görünüme sahip olduğu açıktır. Deri olarak sunulan bu koltukların salonlarda yarattığı hava farklı olacaktır. Üstelik süs eşyaları ya da sehpalar ile kombin etmekte de sorun yaşamayacaksınız. Klasik bir görünüm adına çok fazla süs eşyası kullanmanıza da gerek kalmıyor. Deri kendince iddaalı olduğu için süslemelere ihtiyaç duymuyor. Dezavantajları arasında da tozlanmaları göze çarpıyor. Çok sık toz oluşumlarına yer veriliyor. Bu durum sürekli olarak temizlemek zorunda kalmanızı sağlıyor. Lekelerinde zaman zaman oluşumları söz konusudur. Dikkatli kullanılması gerekilen kumaşlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Deri Koltuklar Nasıl Kullanılır?

Çok fazla salonda zaman geçirmeyenler için faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde lekelerin ve tozlanmaların oluşmaması da mümkün olacaktır. Aynı zamanda deriler sık kullanımlar sonucunda sökülmeye de başlıyor. Bazı alanlarında renklendirmelerin farklı olduğunu göreceksiniz. Bu durumun asıl sebebi de sık sık koltuğun kullanılması olarak biliniyor. Bunun dışında dikiş bölgelerinde de patlamaların yaşandığını söyleyebiliriz. Deri esneme payı olmayan kumaşlardan birisidir. Bu durum ara ara sökülmelerin de yaşanmasına sebep oluyor. Nitekim sıklıkla salonda zaman geçirmeyenlerin kullanabileceği ürünlerden birisidir. Çok fazla misafir almıyorsanız da kullanabilirsiniz. Çok rahat olmadığı da dile getiriliyor. Esnemelerin olmaması konforlu olmamasına da sebep oluyor. Bu tarz yorumlar üzerinden deri koltuk seçip seçmemek adına karar vermelisiniz. Deri koltuk kullanımında önemli olanların başında sıklıkla ele alınmaması ve kapalı salonlarda yer alması göze çarpıyor.

Deri Koltuk Süslemeleri Nasıl Olmalı?

Salonlarda en çok kadife kumaşlardan koltuk takımlarına yer veriliyor. Bu durum çeşitli yastık ya da örtüler ile süslenmelerini mümkün kılıyor. Nitekim deri kumaşlar adına aynı durum geçerli değildir. Süs kabul etmeyen deriler kendi başlarına gösterişli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ekstra yastık ya da örtü kullanmamanız gerekiyor. Öyle ki deri üzerinde bu ürünlerin sabit kalmadığını da göreceksiniz. Derilerin olduğu gibi yerleştirilmelidir. Süslemeleri ise direk salonlar üzerinden yapabilirsiniz. Örneğin avizeler üzerinden daha lüks seçimlere yer verebilirsiniz. Deri lüksü kaldırabilen kumaşlar arasında da gösteriliyor. Bu durum perdelere de yansıyor. Zebralar ya da stro perdeler daha fazla tercih ediliyor. Derilerin gösterişli yapısına nazaran perdeler üzerinden sadelik aranıyor. Her ikisinde de iddaanın bulunması doğru değildir. Özellikle de siyah ya da koyu kahve tonlarında koltuk seçecekseniz diğer detayların sade olmasına dikkat etmelisiniz.

Deri Koltuklar İle Zemin Uyumu

Ahşap parkelerin koyu olması durumunda derilerin rengine özen göstermelisiniz. Koltuklarda deri ise birbirini boğacaktır. Ki bu durum deri koltukların hoş bir havaya bürünmemesine neden olacaktır. Beyaz renk deri koltıkları açık renk parkeler ile kullanabilirsiniz. Krem ya da bej olarak sunulan parke detayları üzerinden beyaz deriler hoş duracaktır. Zemine küçük bir halıda serebilirsiniz. Özellikle de koyu renk deriler adına soft bir halıya yer verebilirsiniz. Keskin ve iddaalı yapıyı bu şekilde daha yumuşak hale getirebilirsiniz. Deri koltuklar kullanıyorsanız televizyon sehpalarına ya da yemek masalarına da özen göstermelisiniz. Uyum içinde olmaları adına renk, yapı ve modellere göz atmak gerekecektir. Deri koltuk kullanımının bütünlük kurma açısından da zor olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok süsleme, perde ya da halı ile kullanımlarına yer verilmiyor. Daha sade kullanılması ve ağır mobilyalar ile sentez edilmesi gerekiyor. Bu durum ister istemez bütçelerin de zorlanmasına sebep olacaktır.

 

Yazımızda kullanılan resimler depositphotos.com’dan satın alınmıştır.

 


Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Kırmızı Detaylı Oturma Odası Tasarımları

Oturma odası tasarımlarında genel itibari ile birlikte kullanılan renkler vardır. Bu renklerin dışına çıkmak hem farklılık hem de görsellik oluşturur....

Kapat