Geçmiş ile Gelecek Bir Arada: Modern Mutfak Tasarımı Geçmiş ile Gelecek Bir Arada: Modern Mutfak Tasarımı
Modern çizgilere sahip mutfaklarda en çok aydınlatmalar dikkat çekiyor. Mutfakların daha hoş gözükmesi amacıyla ışıklandırma sistemlerine özen göstermelisiniz. Modern mutfak tasarımı adına tezgah üstlerinin... Geçmiş ile Gelecek Bir Arada: Modern Mutfak Tasarımı

Modern çizgilere sahip mutfaklarda en çok aydınlatmalar dikkat çekiyor. Mutfakların daha hoş gözükmesi amacıyla ışıklandırma sistemlerine özen göstermelisiniz. Modern mutfak tasarımı adına tezgah üstlerinin aydınlatılması söz konusudur. Bu durum kullanışlı olmasını da sağlıyor. Tezgahlarda işlemlere yer verirken bu aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Spot ışıklar direk olarak mutfak tavanlarına da monte ediliyor. Modern olması amacıyla en çok sarı ışıkların seçimine yer veriliyor. Sarı ışıklar mutfakların daha loş ve şık görünmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra hoş ve farklı tasarımlardan avizeler de bulunuyor. Daha çok geniş ve dikdörtgen mutfaklarda avizelerin kullanımına yer veriliyor. Ebatlarını da kendiniz seçerek mutfakların ışıklandırmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. İster spotlar isterseniz de avizeler üzerinden hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Nitekim burada ışıkların rahatsız edici olmamasına ve hafif loş gözükmesine dikkat etmelisiniz.

Mutfaklarda Tabure Kullanımı

Mutfaklarda taburelerin moda haline geldiğini göreceksiniz. Hem az yer kaplaması hem de kullanışlı olması adına taburelere yer veriliyor. Orta veya yan bölümlerde bulunan yemek masalarına tabureler eşlik ediyor. Tasarım görünümler sağladığı için de sandalyelerin yanı sıra taburelere yer veriliyor. Eğer ki sandalye kullanmak istiyorsanız da daha küçük ve pratik yapıları tercih etmelisiniz. Küt duran ve ağırlığı bulunan sandalyeler kullanışlı olmayacaktır. Bu tarz sandalyelere daha çok salon yemek masalarında yer veriliyor. Mutfaklarda daha pratik olması faydalı olacaktır. Masalarınızı da seçerken mutfağın yapısına ve ebatlarına göre ele almalısınız. Küçük mutfaklarda daha çok duvara yakın yemek masaları tercih ediliyor. Tabureler ile sunulan bu yemek masaları hoş duracaktır. Geniş mutfaklarda ise orta kısımda duran masalar dikkat çekiyor. Bu tarz mutfak ve masaların etrafına sandalyeler ilave etmek daha doğrudur.

Modern Mutfaklarda Dolaplar

Artık her renkten mutfak dolaplarına yer veriliyor. Farklı malzemeler sayesinde simli görünümlere sahi yer verildiğini göreceksiniz. Modern mutfak tasarımına yer vermek istiyorsanız renklerine de dikkat ederek ilerlemelisiniz. Modern çizgilerde çok fazla eşyaya yer verilmiyor. Bu yüzden dolapların çarpıcı bir renk olmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir aksesuar kullanmadan da mutfakların hoş bir havaya girmesini mümkün kılabilirsiniz. Öyle ki sade olması mutfakların ve diğer ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Üstelik göz yormaması da diğer bir artı yönüdür. Kullanşlı mutfaklar için tezgahların üstlerini de doldurmamak gerekiyor. Dolapların geniş olması halinde her türlü eşyayı depo edebilirsiniz. Bu şekilde tezgah üstlerinde bırakmak ya da saklamak zorunda kalmamış olacaksınız. Dolapların da ister üstten isterseniz de alttan ışıklandırmalarına yer verebilirsiniz. Dolap içlerinin de ışıklandırmalar sayesinde hoş durduğunu söyleyebiliriz.

Modern Mutfaklarda Perdeler

Perde seçerken de dikkatli olmakta fayda var. Mesela tezgaha yakın alanlarda pencere varsa store seçmek gerekiyor. Ancak tezgahtan uzak ve geniş mutfaklar için tül perdelere yer verebilirsiniz. Modern yapıların oluşması adına genellikle storedan yana tercih yapılıyor. Pek çok desenden store perdeler bulunuyor. Sade bir mutfak ele alacaksanız perdelerin de sade olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da renkli motiflere sahip olan perdeleri kullanabilirsiniz. Kelebekler ya da çiçekler ile süslenen perdeler de mutfaklara canlılık katıyor. Perde ve halı uyumuna da dikkat etmelisiniz. Aynı tonlarda olması daha fazla bütünlük kazanılmasını sağlıyor. Parkelerin iyi durumda olması halinde daha küçük yapılardan halılar kullanabilirsiniz. Mutfağın göz yormaması adına hiç halı kullanılmadığını dahi görüyoruz. Modern mutfak tasarımının bu detaylar üzerinden ele alınması faydalıdır. Dilediğiniz ürünlerden ve eşyalardan yola çıkarak sade ve modern çizgilere yer verebilirsiniz.

 

Yazımızda kullanılan resimler depositphotos.com’dan satın alınmıştır.

Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Yatak Odası Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak odası mobilya seçimi özellikle gece konforunun yeterli derecede sağlanabilmesi açısından önemlidir. Huzurlu bir vakit geçirebileceğiniz ve gerektiğinde günlük streslerden...

Kapat