Ahşap Bahçe Dekorasyonu İle Bahçenizi Güzelleştirin Ahşap Bahçe Dekorasyonu İle Bahçenizi Güzelleştirin
Bahçeli bir eve sahip olmak, doğayla içiçe yaşayabilme şansı sunduğundan çok özeldir. Eviniz bahçeliyse hava sıcaklıkları müsait olduğu sürece evden çok bahçede oturur, yer,... Ahşap Bahçe Dekorasyonu İle Bahçenizi Güzelleştirin

Bahçeli bir eve sahip olmak, doğayla içiçe yaşayabilme şansı sunduğundan çok özeldir. Eviniz bahçeliyse hava sıcaklıkları müsait olduğu sürece evden çok bahçede oturur, yer, içer, dinlenirsiniz. Misafirlerinizi bahçenizde ağırlar, kitabınızı bahçenizde okur, hatta kendinize hazırladığınız hobi köşenizde çiçekler ve farklı sebzeler eker biçersiniz. Yani eğer bahçeli bir eve sahipseniz vaktinizin çoğu bu açık alanda geçer. Bu yüzden bu alanın hem sizin açınızdan kullanışlı olması, hem de hoş dekore edilip göze hitap ediyor olması önem kazanır. Ahşap bahçe dekorasyonu bu noktada yardımınıza koşar.

Yemyeşil bir bahçeye en çok yakışan mobilya ve dekorasyon malzemesi ahşaptır. Farklı renk tonlarında tercih edebileceğiniz bu doğal ürünler, bahçenize hem modern bir hava katacak, hem de ahşabın sıcaklığıyla samimi bir ortam yaratacaktır.

Bahçe Mobilyalarınızı Seçin

Ahşap bahçe dekorasyonu uygulama örneklerini incelediğinizde ahşabın en yaygın olarak bahçe mobilyalarında kullanıldığını göreceksiniz. Bahçenizin büyüklüğüne ve şekline göre, alanınıza uygun olan mobilyaları seçmelisiniz. Köşe takımı, oturma grupları veya sandalyeli masa takımları, bahçeniz için değerlendirebileceğiniz mobilya seçenekleri arasındadır. Eğer bahçenizde geniş bir alanınız varsa buraya ahşap oturma grubu koyabilir, eğer bahçeniz küçükse sadece küçük bir sehpa ve iki adet dinlenme sandalyesi ile yetinebilirsiniz. Ahşap salıncaklar da son zamanlarda hoş görünümleri ve uzun vadeli kullanım şansı sunmaları ile en çok beğenilen modellerdendir. Kullanacağınız ahşap bahçe mobilyalarında koltuk, sandalye ve salıncak minderlerini uyumlu olacak şekilde seçmeniz, dekoratif açıdan birbirini tamamlayacak ve estetik bir görüntü yaratacaktır.Bahçenizde havuzunuz varsa veya küçük de olsa bir güneşlenme köşesi oluşturmak istiyorsanız ahşap şezlong seçeneklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bahçenizin şıklığı için ahşabı bahçe kapısı ve çitlerinizde de kullanabilirsiniz. Soğuk ve sıradan bir görüntüye neden olan metal malzemeler yerine ahşabın sıcak ve kaliteli görünümü ile bahçenizin sınırlarını belirleyebilirsiniz. Bunu yaparken sadece kahverengi tonları ile kendinizi kısıtlamayın. Beyaz veya farklı canlı renkleri seçerek bahçenize dikkat çekici ve enerjik bir hava katabilirsiniz.

Ahşap bahçe dekorasyonu

Bahçeniz İçin Dekoratif Seçenekleri Değerlendirin

Günümüzde ilgi odağı olan ahşap kamelyaları da bahçe dekorasyonunuzda tercih edebilirsiniz. Kamelyalar, son zamanlarda ahşap bahçe dekorasyonu için yaratıcı bir seçenek haline gelmiştir. İsterseniz konuklarınızı ağırlamak, isterseniz sadece rahatça oturup günün yorgunluğunu çıkarmak için bu şık ve kullanışlı seçeneği değerlendirebilirsiniz. Kamelyalar genellikle üstü kapalı olarak tasarlanır, bu sayede bahçenizde gölgelik bir dinlenme alanı yaratmanızı sağlar.

Ahşap sehpalar çok farklı temalarda ve antika görünümde tasarlanma ve piyasaya sunulmaktadır. El arabası, at arabası veya fıçı gibi antik şekillerde eskitme tekniği de kullanılarak hazırlanan dekoratif sehpalar, bahçenizde eskiye dair rustik bir hava katacak ve buranın atmosferini değiştirecektir. Bunların yanı sıra aynı şekilde farklı motiflerde tasarlanan saksılar da antik görünümü tamamlamanızı sağlayacaktır. Ahşap saksıları bahçenizin konseptine göre renkli çiçeklerle doldurabilir ve hoş bir dokunuş katabilirsiniz.

Ahşap bahçe dekorasyonu

Ahşabı Kullanarak Yaratıcılığınızı Bahçenize Taşıyın

Ahşap bahçe dekorasyonu söz konusu olduğunda, yaratıcılık sınır tanımamaktadır. Bahçe dekorasyonu için geri dönüşüm fikirlerine göz atıp, ahşabı kullanarak eski eşyalarınızdan yararlanabilir, bahçenize kendi sihirli dokunuşunuzu ekleyebilirsiniz. Örneğin kullanmadığınız eski tahta dolabın çekmecelerini çıkarıp dilediğiniz renge boyayarak bahçenizde dergi ve gazetelik olarak kullanabilirsiniz. Birkaç tahta parçasını duvara sıra ile çakarak merdiven görünümü yaratabilir ve üzerine saksılarınızı yerleştirebilirsiniz. Ya da kullanmadığınız ahşap malzemeleri bir araya getirerek belki de kuşların hoşlanabileceği bir yuva tasarlayıp bahçenizdeki ağaca asabilirsiniz.

Ahşabın kullanım alanları oldukça fazladır. Eğer evinizi paylaştığınız patili bir dostunuz varsa, bahçenize onun için ufak bir klübe hazırlamanız bahçenizin estetik görünümüne yakışacaktır. Hem de bu sayede küçük dostunuz için kullanışlı bir alan yaratmış olacaksınız.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

 • Tahsin Kaya

  16 Aralık 2016 #1 Author

  Bahhçe dekorasyonu konusunda ahşap bence önemli bir yere sahip. Ayrıca yaratıcılığınızı konuşturarak çok güzel bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

  Cevapla

 • miray unlu

  16 Aralık 2016 #2 Author

  çok ilgilendiğim bir konu..fikirleriniz çok güzel

  Cevapla

 • Mehmet Hayran

  16 Aralık 2016 #3 Author

  Bahçeli ev hakkında bilgiler çok güzel pratik öneriler harika

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Bahçe Keyfi İçin Armut Koltuk Modellerini Tercih Edebilirsiniz

Armut Koltuk Modelleri Armut koltuk modelleri rahat kullanımları ve modern görünümleri ile genç odalarından bahçelere, kafelerden bekleme salonlarına kadar pek...

Kapat