Bebek Gelişimi için Faydalı Olacak Bebek Odası Dekorasyon Önerileri Bebek Gelişimi için Faydalı Olacak Bebek Odası Dekorasyon Önerileri
Dekorasyonun keyifle ve büyük bir heyecanla yapıldığı alanlardan bir tanesi bebek odalarıdır. Bebek bekleyen ebeveynler, bebeğin eve gelmesine kısa bir süre kala bebek odası... Bebek Gelişimi için Faydalı Olacak Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonun keyifle ve büyük bir heyecanla yapıldığı alanlardan bir tanesi bebek odalarıdır. Bebek bekleyen ebeveynler, bebeğin eve gelmesine kısa bir süre kala bebek odası dizayn etme telaşına girer. Bebeğin kendine ait bir yaşam alanı olması, zaman içerisinde onda aidiyet duygusunun pekişmesine katkı sağlamaktadır. Bebek odası dekore ederken odanın estetik görünümü kadar, fonksiyonel ve hijyenik olmasına da dikkat etmek gerekmektedir. Bu anlamda doğru mobilya seçiminden, sağlıklı materyallere ve dikkat çekici renklere kadar pek çok değişken işin içine girmektedir.

Odanın hangi renk olacağı, ne tür mobilyalar kullanılacağı ya da nasıl bir süsleme yapılacağı gibi sorular, seçeneklerin fazlalığı dolayısıyla karar vermeyi zorlaştırabilmektedir. Bebek odasını doğru şekilde dekore etme konusunda yeni fikirlere ihtiyacınız varsa, bu yazı içeriğindeki bebek odası dekorasyon önerileri size yardımcı olacaktır.

Bebek Odası İçin Yatak Seçimi

Bebek odasını dekore ederken ilk olarak, odanın mevcut durumunu ve fiziksel yapısını değerlendirmek ve planları bunlara göre yapmak gerekmektedir. Daha sonra ise bütçeye ve bebeğin ihtiyaçlarına uygun mobilya seçimi yapılmalıdır. Bebek odasının olmazsa olmazı beşik (ya da bebek karyolası)’tir. İlk aylar için hafif, kolay taşınabilir ve küçük ebatlı bir beşik alınması faydalıdır. Böylece, beşik gerektiğinde evin istenilen odalarına rahatlıkla taşınabilir. Bebekler kas ve eklem kullanma yetisine sahip olmadıklarından bedenlerini kontrol edemezler. Küçük beşik bu noktada bebeğin sarıp sarmalanmasına yardımcı olarak onu koruyan bir yapı da sunmaktadır. Bu noktada eklemek gerekir ki, yenidoğanlar için sallanan ya da hareket eden beşikler yerine, sabit beşik seçmek bebeğin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Şayet bebek odası dar ise, altta çekmece sistemleri bulunan bebek karyolalarını tercih ederek, odanın mevcut alanını genişletebilirsiniz. Bebek odasında çekmeceli karyola kullanarak diğer mobilyalar için de yer açmış olursunuz. Bebek odası içerisinde olması gereken bir diğer mobilya ürünü de alt değiştirme ünitesidir. Etrafı parmaklıklarla korunan ve güvenlik kemeri olan alt değiştirme masası alarak bebeğinizin güvenliğini garanti altına alabilirsiniz.

Bebek Odası Duvar Rengi

Bebek odanızı hazırlarken, onlarca renk seçeneğine sahip olursunuz. Bunlar arasından hangisini tercih edeceğiniz, öncelikle nasıl bir oda tasarladığınızla ilgilidir. Hareketli, sade ya da canlı renklerde bebek odaları dizayn edebilirsiniz. Sade ve şık bir bebek odası için duvarları sarı ve tonlarına yahut çok açık krem rengine boyayabilirsiniz. Böylece bebek odası duvar dekorasyon aksesuarları da daha belirgin şekilde görünecektir.

Pembe ve mavi gibi klasik bebek odası renklerini de tercih edebilirsiniz. Bu renklerin açık tonlarını kullanarak hem odanın daha aydınlık olmasını sağlayabilir ve hem de diğer mobilyalarla uyumu çok daha kolay yaratabilirsiniz. Özellikle son dönemde, bebek odası dekorasyon önerileri arasına, oda duvarlarını bir rengin farklı tonlarına boyama trendi yerleşmiştir. Bu şekilde, duvarları farklı renk tonlarında boyayarak, daha canlı bir oda dizayn edebilirsiniz. Bir diğer bebek odası duvar dekorasyon öğesi de duvar kağıtlarıdır. Sağlıklı materyallerden üretilmiş, desenli ya da düz duvar kağıtları ile bebek odanızın hareketli bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Bebek Odası İçin Halı ve Yer Döşemesi Seçimi

Bebeklerin bünyesi mikroplara karşı yetişkinlere oranla çok daha hassastır. Bu sebeple bebek odası için seçeceğiniz halının anti-bakteriyel olmasına özen göstermelisiniz. Mobilyalara uygun renk ve desenlerde, sağlıklı ve anti-bakteriyel pek çok bebek odası halısı bulmanız mümkündür. Oval, kare ve dikdörtgen gibi geometrik şekilli halıları ya da üzerinde bebek ve çocuklar için eğitici öğeler barındıran halıları tercih edebilirsiniz. Bebek odanız için halı dışında, parke ve benzeri yer döşemelerini de göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu noktada önemli olan, bebeğin odada kullanılacak malzemelere karşı alerji durumunun kontrol edilmesidir. Bebek odası dekorasyonu önerileri zevkinize ve bütçenize bağlı olarak değişkenlik gösterse de, her bebek odası için değişmez olan unsur, sağlıklı ve doğru ürünler tercih edilmesi gerektiğidir.

Yazımızda kullanılan resimler depozitphotos’tan alınmıştır.

Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Akdeniz Tarzı Mutfak Dekorasyonu İçin Uygulama Fikirleri

Modern şehir hayatı, bazı açılardan güzel olsa da bizi deniz havasından ve kır hayatından koparıp yüksek binaların içine yerleştirmektedir. Günümüzde...

Kapat