Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir Bilmeniz Gerekenler Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir Bilmeniz Gerekenler
Bebek doğmadan önce her zaman bebek odası belirlenir ve hazırlıklara başlanır. Bu sürecin oldukça uzun sürecek olması nedeni ile hazırlıkların erken başlaması doğuma yakın... Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir Bilmeniz Gerekenler

Bebek doğmadan önce her zaman bebek odası belirlenir ve hazırlıklara başlanır. Bu sürecin oldukça uzun sürecek olması nedeni ile hazırlıkların erken başlaması doğuma yakın ebeveynleri rahat ettirecektir. Bebek odası nasıl dekore edilir bu nedenle bebeğiniz olmadan önce öğrenmeniz gereken konulardan birisidir.

Oda İçin Renk Seçimleri

Kız ve erkek bebekler üzerinden mavi ve pembe ayrımı artık çok kullanılmıyor. Bu ayrımın yerine her iki bebeğinde kullanabileceği renk seçimleri daha çok tercih ediliyor. Bu renklerin başında beyaz gelmektedir. Beyaz renk mobilyalar ve dekorasyon ürünleri ile hem daha yumuşak hem de sakin bir oda yaratabilirsiniz. Renklerin insan üzerinde etkisi yadsınamaz. Bu nedenle seçeceğiniz renk oda dizaynı için oldukça önemli. Bir diğer tercih edilen renk de sarıdır. Sarının rahatlatıcı bir hava oluşturması sakinliği sağlayacaktır. Yeşilin birkaç tonunu da son dönemlerde en çok tercih edilen renkler arasında alabilmek mümkün. Ancak bayanlar için en pratik her zaman beyaz olacaktır. Oda içerisinde mobilyaları beyaz olarak tasarlamak aksesuarları ise renkli olarak tercih etmek hem cinsiyete hem de göz zevkine hitap edecektir. Bu anlamda gardırop, beşik, komedin beyaz; halı, perde ve diğer aksesuarları istediğiniz renklerde yapabilirsiniz.

Bebek odası nasıl dekore edilir

Dekorasyonda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebek odasının dekorasyonunda görsellik kadar sağlamlık da önemlidir. Bebeğin tek başına da vakit geçirebileceği bu oda içerisinde her şey bebek için önemle düşünülmeli. Bu anlamda oda dekorasyonu ile birlikte şunları yapmanız gerekir:

• İlk olarak aldığınız ve devrilme tehlikesi olan bütün mobilyaları sabitlemeniz gerekir. Bebek üzerine düşme tehlikesini yok etmeniz için mobilyaları arkalarından duvara sabitleyebilirsiniz. Dolap, komedin, dekoratif mobilyalar kesinlikle sabitlenmesi gereken mobilyalardır.

• Seçtiğiniz mobilyaların üzerinde de ufak değişiklikler yapmanız gerekir. Eğer imkanınız var ise köşeleri yuvarlar olarak tasarlanan mobilyaları tercih edin. Eğer köşeleri sivri olan bir mobilya tercih ettiyseniz ayrı olarak bir aparat alarak mobilya köşelerini silikon ile yumuşak hale getirebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz ilk yürümeye başladığında adımlarını atarken korkmanıza gerek kalmayacaktır. Mobilya köşeleri yeni yürüyen bebekler için oldukça tehlikelidir.

• Bebek için oyun alanı oluşturmanız gerekir. Odanın sadece görselliğe hitap etmemesi gerekir. Aynı zamanda bebeğin vakit geçirebileceği bu alan onun için faydalı bir yere getirilmelidir. Bu kapsamda oyun oynayabileceği yumuşak bir zemin ve alan yaratabilirsiniz. Bebeğiniz bu alanda oyun oynarken siz de rahat edebilirsiniz.

Bebek odası dekorasyonunda bilinmesi gereken bir diğer konu ise hijyendir. Bebeğin sağlıklı bir ortamda büyüyebilmesi için seçtiğiniz bütün ürünlerin mikrofiber özelliklere sahip olmasına ve kolaylıkla temizlenebilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Mobilya ve oda düzenini de rahat temizlenen bir şekilde dizayn etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bebek odada yokken odayı havalandırmayı da unutmamanız gerekecektir.

 

 

Bebek Odasında Soft Görüntü Yaratabilmek

Bebek odası tasarlanırken soft görüntüler yakalayabilmek için kullanacağınız malzemelerin bütün özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Bu anlamda ilk olarak oda için açık bir renk belirleyin. Bebek odası dekorasyonu için açık renklerin farklı tonları ile yaratacağınız tasarımda kumaş seçimlerine de dikkat etmeniz gerekir. Hem beşik içinde hem de aksesuarlarda daha yumuşak kumaşları kullanmanız soft görüntü yakalayabilmenize yardımcı olacaktır. Kadife özellikle hem tasarım için hem de bebek için oldukça uygundur. Kadife kumaşlar beşik üstü, kapı başta olmak üzere çeşitli yerlere tasarım yapılabilir. Bebek odası nasıl dekore edilir merak edenler bütün bu özelliklere dikkat ederek bebek odası oluşturabilirler.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Küçük Mutfak Dekorasyonu ve Alternatif Dekorasyon Fikirleri

Mutfak dekorasyonu bir evin en önemli bölümlerinden biri olan mutfağın daha kullanışlı olması için özenle yapılmalıdır. Bayanların hayali genelde geniş...

Kapat