Kırmızı Detaylı Oturma Odası Tasarımları Kırmızı Detaylı Oturma Odası Tasarımları
Oturma odası tasarımlarında genel itibari ile birlikte kullanılan renkler vardır. Bu renklerin dışına çıkmak hem farklılık hem de görsellik oluşturur. Kırmızı rengi bu renkler... Kırmızı Detaylı Oturma Odası Tasarımları

Oturma odası tasarımlarında genel itibari ile birlikte kullanılan renkler vardır. Bu renklerin dışına çıkmak hem farklılık hem de görsellik oluşturur. Kırmızı rengi bu renkler arasına alabiliriz. Genel itibari ile birlikte yatak odalarında kullanılan kırmızı son zamanlarda otuma odasında da farklı renkler ile birlikte kombine edilerek tercih ediliyor. Kırmızı detaylı oturma odası tasarımlı bu evlerde seçeceğiniz aksesuarlar ile birlikte kırmızı yoğunluğunu alabilirsiniz.

Kırmızı ile Birlikte Kullanılması Gereken Renkler

Kırmızı renk ile birlikte oturma odasında bir dizayn yapmak istiyorsanız bu rengin yanında en çok beyaz ve siyah ve gri renklerini kullanabilirsiniz. Bu anlamda eğer kırmızı büyük bir yoğunlukta ise beyaz rengi biraz daha fazla kullanmanız gerekir. Eğer kırmızı rengi az olarak kullanılmış ise siyahtan daha fazla yararlanabilirsiniz. Bu anlamda tavsiyemiz duvarların kırmızı olmamasından yanadır. Oturma odası için kırmızı duvar fazla olacaktır. Bütün duvarlar yerine sadece bir duvar üzerinde kırmızılık yaratmanız ile birlikte çok daha özel tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Kırmızı detaylı oturma odası

Kırmızı Tasarımlı Odayı Ferah Gösterebilmek

Eğer oturma odası içerisinde kırmızı bir tasarım yapmak ve odanın geniş durmasını sağlamak istiyorsanız dikkat etmeniz birkaç özellik vardır.

 • Duvarlarınız kesinlikle açık renk olmalı. Duvarın açık renk olması ile birlikte daha ferah bir ortam yaratılacaktır.
 • Avize yerine spot ışıklar kullanmak da dikkat etmeniz gereken bir diğer özelliktir. Bu sayede de daha aydınlık bir ortam yaratabilirsiniz.
 • Kırmızı detaylı oturma odası tasarımlarında ikinci renk olarak beyaz ve gri kullanın. Hem kırmızı hem de siyahın yoğun olarak kullanılması odanın boğucu olmasına neden olacaktır.
 • Televizyon ünitesi var ise bu üniteyi oldukça küçük boyutta ve açık renklerde tercih edin. Bu sayede odayı ferahlatabilirsiniz.

Kullanışlı Aksesuarları Tercih Edin

Kırmızı renkli oda tasarımlarında ağır ve gösterişli aksesuarlar tercih edilmemeli. Kırmızı zaten oldukça gösterişli ve ağır bir renk. Yanında böyle bir aksesuar kullanmanız abartıya neden olur. Bu nedenle oda içerisine fazladan aksesuar yerine kullandıklarını tercih edin. Kullandığınız ürünlerde tasarımlar yaparak kırmızı detaylı oda içerisine farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu anlamda kullanabileceğiniz aksesuarları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Beyaz bir kitaplık,
 • Açık tonlarda abajur,
 • Geniş bir odaya sahip iseniz orta sehpa,
 • Cam ya da beyaz renkte televizyon ünitelerinde rafları süsleyebileceğiniz ürünler.

Bu ve bunun gibi sayabileceğimiz birden fazla ürün ile birlikte kırmızı oturma odasına renk katabilirsiniz.

Kırmızı Odada Perde Ve Halı Uyumu

Kırmızı, siyah, beyaz ve gri renkler ile birlikte dizayn edilen oda içerisinde oda ve perde uyumuna da dikkat edilmeli. Bu anlamda kesin olarak perde için açık renkler kullanabilirsiniz. Son zamanlarda çok kullanılan store perdeler bu oda tasarımları için uygun olacaktır. Fon, tül ve perde kullanılması oda içerisinde daha ağır bir görüntü oluşturabilir. Halı için ise zemin mutlaka açık renk olmalı. Beyaz ve beyaza yakın krem bu zemin için oldukça uygundur. Zemin üzerinde ise odada kullanılan kırmızı, gri ya da siyah renkleri karışık olarak kullanılabilir. Bu renklerin karışık olarak kullanılması ağır bir görüntü oluşturacaktır. Bu nedenle bu renkler üzerinden yapılan desenlerin sade olanlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Aynı zamanda halının malzemesi de seçimlerinizde önemli. Bu anlamda oda büyüklüğüne ve mobilyaların kumaşlarına göre bir tercih yapmalısınız. Tercihlerinizi parkelere yansıtarak aynı zamanda açık renk parke kullanmanız da oda içerisinde ferahlık oluşturacak.Kırmızı detaylı oturma odası tasarımlarında bu bilgilere dikkat ederek sade ve şık görüntüler oluşturabilirsiniz.

Yazımızda kullanılan resimler depositphotos.com’dan satın alınmıştır.

 • Sema karacayli

  28 Ocak 2017 #1 Author

  Kırmızı renge bayılıyorum perde ve halının uyumu harika görünüyor. Evime uygulayabilirim

  Cevapla

 • ferhat köse

  28 Ocak 2017 #2 Author

  asaletlı renk mobılyadada çok ğüzel sonuclar verıyor

  Cevapla

 • zeynep pelin sürücü

  28 Ocak 2017 #3 Author

  kalitesi ve rengi cok şık cok beğendim

  Cevapla

 • onur sürücü

  28 Ocak 2017 #4 Author

  renk ve kaitede ustalık esirgenmemiş

  Cevapla

 • Çağrı

  28 Ocak 2017 #5 Author

  Halı perde uyumu önemlidir ilk göze çarpan detaydır heleki bu benim favori rengim olan kırmızı ise açık ferah rengiyle gayet uyumlu olmuş

  Cevapla

 • Mehmet

  28 Ocak 2017 #6 Author

  Kırmızının cazibesi her dönemde insanoğlunun dikkatini üzerinde toplamayı başarmıştır. Salonda da bu rengi ağırlıklı kullanmayı artık düşünüyorum:)

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Oturma Odası Dekorasyonu İle Uyumlu Büfe Seçiminin Püf Noktaları

Oturma odası dekorasyonu hayatımızın büyük bölümünün geçirildiği bir alanın yapılanmasını sağlayacaktır. Yemek masasının bulunduğu alana yerleştirilecek büfelerin sofra ile ilgili...

Kapat