Küçük Mutfak Dekorasyonu ve Alternatif Dekorasyon Fikirleri Küçük Mutfak Dekorasyonu ve Alternatif Dekorasyon Fikirleri
Mutfak dekorasyonu bir evin en önemli bölümlerinden biri olan mutfağın daha kullanışlı olması için özenle yapılmalıdır. Bayanların hayali genelde geniş bir mutfaktır. Ama kimi... Küçük Mutfak Dekorasyonu ve Alternatif Dekorasyon Fikirleri

Mutfak dekorasyonu bir evin en önemli bölümlerinden biri olan mutfağın daha kullanışlı olması için özenle yapılmalıdır. Bayanların hayali genelde geniş bir mutfaktır. Ama kimi zaman her şey istedikleri gibi olmaz ve daracık bir alanı mutfak olarak kullanmak zorunda kalabilirler. Durum böyle olunca da elinizdeki imkânları en iyi şekilde kullanarak mutfağınızı daha verimli bir ortam hâline getirmeniz gerekir. Küçük mutfak dekorasyonu için bazı detaylara dikkat ettiğinizde daha fonksiyonel bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Kapı Seçiminiz Önemli

Mutfak kapıları küçük mutfaklar için sorun yaratabiliyor. Çünkü içeriye açılan kapılar zaten dar olan mutfağın daha da daralmasına sebep oluyor. bu durumda kapının dışarıya açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız ya da yapmak istemiyorsanız akordion kapı son zamanların en beğenilen kapı modelleri arasında yer alıyor. Çünkü bu kapılar yer kaplamıyor ve katlanarak açılıyor. Akordion ya da sürmeli kapılardan seçebilirsiniz. Bitmedi, bu ikisi dışında başka bir seçenek daha var. Eğer kapıyı kaldırmak size uygunsa ipli, boncuklu sarkaçları kullanabilirsiniz. Ama kapıdan vazgeçmem derseniz en iyi alternatifiniz akordion kapılardır.

depositphotos_2469363689_m-2015-684x607

Renk Seçimleriniz Genişlik Algınızı Değiştirecek

Küçük ve dar mutfaklarda koyu renk seçimi yaparsanız mutfağınız olduğundan daha dar görünecektir. Bu nedenle duvarlarınız ve mobilyalarınız açık renkli olmalı ki mutfağınız daha geniş görünsün. Böylece hem genişlik algısı yaratacaksınız hem de ferah bir mutfak dekore etmiş olacaksınız. Mutfağınıza girdiğinizde ortamın dar olması böylece sizi çok fazla etkilemeyecek.

Modüler Mutfak Dekorasyonu

Küçük mutfak dekorasyonu konusunda modüler mutfak mobilyalarından yardım alabilirsiniz. Bu mobilyalar genelde Amerikan tarzı evlerde görmeye alışık olduğumuz mobilyalardır. Çünkü Amerikan tarzında ortada çok fazla eşya bulunmaz. Mekânın geniş görünmesi gerekir. Az mobilya kullanılır. İç içe girmiş gibi bir görüntü tasvip edilmez. Bunun için gömme dolaplar ve modüler sistem kullanılır. Mutfağın içindeki fazla erzaklarınız için modüler kiler yaptırabilirsiniz. Dışarıdan dolap kapağı gibi görünür ama çektiğinizde arkasından bir kiler gelir. Bu kiler tekerleklidir. İçinde katları bulunur. Kavanozlarınızı, fazla baharatlarınızı ve yemeklik erzağınızı buraya koyabilirsiniz. Mutfak masanızı da bu şekilde toparlanan, duvara monte edilerek çektiğinizde açılan modüler sistem ürünlerinden seçebilirsiniz. Yemek ve kahvaltıdan sonra hemen kaldırıp toplarsınız. Duvarınızda rahatsız edici bir görüntü oluşmaz çünkü önceden planlı yapılmaktadır.

depositphotos_6358354657_m-2015-684x607

Mutfak Askıları En Kullanışlı Ürünlerdendir

Dar ve küçük mutfaklar için en kullanışlı ürünlerden biri de askı aparatlarıdır. Mutfaklar için özel üretilmiş askı aparatları bulunmaktadır. İster renkli ister ahşap görünümlü ya da metal askı aparatlarından yararlanabilirsiniz. Bunları nereye asacağım, mutfağım küçücük ve duvarlar tıklım tıklım dolu diyorsanız da bir yolu daha var. tavana asacaksınız. Bu ilk bakışta çılgınca durabilir. Ama son zamanların ilginç ve kullanışlı mutfak dekorasyon örnekleri arasında tavan askı aparatlarını da göreceksiniz. Eski Anadolu köylerinde kullanılan bu sistem günümüzde alternatif bir dekorasyon fikridir. Küçük mutfak dekorasyonu için bu alternatifleri dikkate almanız mutfağınızı daha ferah kullanmanıza yardım edecektir.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

 • salih göçmez

  20 Aralık 2016 #1 Author

  site bize mutfak seçimlerinde güzel seçenekler sunuyor. dediği gibi mutfaklar genelde küçük oluyor ve küçük mutfakları kullanmak eziyet oluyor. ancak buradaki tavsiyelerle mutfak en güzel şekilde kullanılabilir hale geliyor

  Cevapla

 • Sibel Kutlu

  21 Aralık 2016 #2 Author

  Ooo harika dizayn tam hayalimdeki mutfak zevkinize hayran kaldim

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Berjer Koltuk Modellerinin Doğru Yerleşimi İçin Çözüm Önerileri

Berjer Koltuk Modelleri Berjer koltuk modelleri dar mekânlarda bile özel çözümler üretebilir ve modern bir ortama sahip olabilirsiniz. Evinizin yerleşimi ile...

Kapat