Küçük Salon Dekorasyonu Keyfinizi Yerine Getirebilir Küçük Salon Dekorasyonu Keyfinizi Yerine Getirebilir
Küçük salonların daha geniş gözükmesini istiyorsanız önerilere göz atmalısınız. Öneriler sayesinde kullanım alanı daha fazla olan hoş salonlar oluşturabilirsiniz. Küçük salon dekorasyonu için farklı... Küçük Salon Dekorasyonu Keyfinizi Yerine Getirebilir

Küçük salonların daha geniş gözükmesini istiyorsanız önerilere göz atmalısınız. Öneriler sayesinde kullanım alanı daha fazla olan hoş salonlar oluşturabilirsiniz. Küçük salon dekorasyonu için farklı mobilyalara yer vermemek gerekiyor. Fazla parçadan oluşan yemek masaları ya da vitrin oluşumları da yanlış olacaktır. Nitekim günümüzde vitrin kültürünün kalktığını görüyoruz. Daha çok koltuk takımları, sehpalar ve televizyon üniteleri üzerinden kombinler yapılıyor. Bu belli başlı yapılardan da ebatlara göre seçim yaparak salonlarınızı tasarlayabilirsiniz. Mesela küçük salonlar için ayrı büfesi ya da gümüşlük alanları olan parçalardan uzak durmalısınız. Direk olarak yemek masası ve sandalyeleri üzerinden oluşumlara yer verebilirsiniz. Koltuk seçimlerinde de dikkatli olmalısınız. Küçük olmalarından dolayı köşe koltuk takımlarına yer vermemek gerekiyor. Bunun dışında parça parça olan mobilya takımlarından yola çıkmak avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Küçük Salonlarda Koltuklar Nasıl Olmalı?

Renkli koltuklara yer verebilirsiniz. Ancak çok fazla model içeren ve farklı desenler ile süslenen modellerden uzak durmak gerekiyor. Çünkü bu tarz koltuklar göz yorucu olacaktır. Sonuç olarak da odaların daha dar ve küçük bir görünüme sahip olmalarına sebep oluyor. Geniş gözükmesi için tek renk şeklinde de oturma grupları seçebilirsiniz. Bunlar küçük salon tasarımları için daha mantıklıdır. Koltuklarınızı parçalar halinde almanız gerektiğini de belirtmiştik. Planlamalar üzerinden koltukları nasıl yerleştirmeniz gerektiğini anlayacaksınız. Sonucunda da parçalar üzerinden yerleştirme yapmak zor olmayacaktır. Boş olan alanlara yine tek renkten puflar dahi yerleştirebilirsiniz. Veya sehpalar üzerinden tamamlanmalarını sağlayabilirsiniz. Küçük salon dekorasyonunda koltuk planlamaları televizyona göre yapılıyor. Burada mesafelerin de görme duyusu açısından değerlendirilmesi önemlidir. Aksi halde sağlıksal sorunlar yaşanabilir. Merkezi televizyon olarak alarak koltukları yerleştirmelisiniz.

Küçük Salonlarda Duvar Detayları

Ferah bir görünüme kavuşmak için salonların duvarları açık renklerden ele alınmalıdır. Koyu olması durumunda daha dar bir yapı ortaya çıkacaktır. Bu durumun da önüne geçmek amacıyla açık renk boyamalara yer verilmelidir. Belirli bir alan üzerine duvar kağıtları da iliştirebilirsiniz. Bunların da farklı renkli ve desenli olmaması faydalı olacaktır. Salonların televizyon arkasına duvar kağıtlarınızı yapıştırabilisiniz. Belirli bir alanda olması göz yormamasını da sağlayacaktır. Duvarlara çok fazla tablo ya da resi asmamakta gerekiyor. Bu tarz ürünlerden dolayı duvarların darlaşması da söz konusudur. Küçük aynalar üzerinden duvarları süsleyebilirsiniz. Nitekim aynaların salonları daha geniş gösterdiğini göreceksiniz. Süslemeleri aynalar üzerinden yapmak hem odanın genişlemesini hem de hoş bir tasarıma kavuşmasını sağlayacaktır. Duvarlar üzerinden çok fazla dekor ürünler sunmamak da yerden kazanmanızı mümkün kılacaktır. Küçük salonlarda bu tarz hesaplamalar dar görünümlerin minimuma indirilmesini sağlıyor.

Küçük Salonlarda Perde Ve Halılar

Perdelerin daha çok store türünden olmasına dikkat edebilirsiniz. Yere kadar olan tüller de odaları daha küçük gösteriyor. Bunun yerine kısa parçalardan oluşan zebralara da yer verebilirsiniz. Hem dışarıdan hem de içeriden salonların zarif görünmesini de sağlıyor. Bu yüzden küçük salonlarda daha çok zebra ya da storelara yer veriliyor. Perdelerin de koyu renkli olmamasına dikkat etmelisiniz. Bohem bir hava yaratmak istemiyorsanuz daha açık renklerden perdeler seçmelisiniz. Halılar da perdeler kadar temel tasarım ürünleri arasındadır. Burada parkeleri ve kullandığınız mobilyaları temel almalısınız. Sadelikten yana tercihte bulunmanız doğru olacaktır. Sehpaların ya da televizyonların ortaya çıkması amacıyla halıların desensiz olması gerekiyor. Küçük salon dekorasyonu hakkında tüm bu önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Öneriler üzerinden hem ferah hem daha geniş görünümlü hem de tasarım salonlar oluşturabilirsiniz.

 

Yazımızda kullanılan resimler depositphotos.com’dan satın alınmıştır.

Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Oturma Odalarında Konforun Adresi: Kanepe ve Koltuklar

Oturma odalarında konfor doğru mobilya seçimi ile başlar. Diğer eşyalarınız ile uyumlu ve konforlu modellerin seçilmesi sağlıklı ve huzurlu bir...

Kapat