Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir
Odaların ebatlara küçük ise boyamalarına dikkat etmelisiniz. Başta da odanın açık renklerden boyanmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde duvarlar daha çok ön plana çıkacak ve... Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir

Odaların ebatlara küçük ise boyamalarına dikkat etmelisiniz. Başta da odanın açık renklerden boyanmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde duvarlar daha çok ön plana çıkacak ve geniş bir görünüm kazanılacaktır. Ancak bu duvarlara çok fazla aksesuar iliştirmemek gerekiyor. Aksi halde odanın tekrar dar bir görünüme dönmesi söz konusudur. Sınırlı sayıda aksesuar üzerinden süslemeler yapmak en doğrusudur. Küçük yatak odası nasıl dekore edilir hakkında sunduğumuz bu ipuçlarını değerlendirmelisiniz. Ana yerleşim alanları için de önce planlamalar ve hesaplamalar yapmak gerekiyor. Bunun üzerinden mobilyaları seçerken rahat edebilirsiniz. Şöyle ki mobilyaların ebatlarına da dikkat ederek yerleştirme planınıza uyabilirsiniz. Ebatlar dışında renk seçimleri de önemlidir. Duvarlarda da olduğu gibi mobilyalar üzerinden de daha sade renkleri seçmelisiniz.

Küçük Odalarda Yatak Seçimi

Dekore ederken önce yatağın merkez haline gelmesini sağlamalısınız. Bunun için başta seçeceğiniz yatağın ebatlarına yönelik hesaplama yapabilirsiniz. Odanın tam ortasında olması halinde yan taraflarına raf ya da dolap iliştirmek kolay olacaktır. Bunun için çok büyük olmayan yataklar seçmekte de fayda vardır. Aksi durumlarda seçtiğiniz dolapların kapaklarını dahi açamamanız söz konusudur. Bunun yerine sürgülü kapaklara sahip dolapları tercih edebilirsiniz. Dar odalarda daha kullanışlı olan bu ürünler sunuluyor. Müşterilerin de daha çok bu gardolapları tercih ettiğini görüyoruz. Kapakların yanı sıra sürgülü olan modeller fazla yer kaplamıyor. Aynı zamanda da raf ve bir takım bölmeleri geniş oluyor. Birden fazla bölmenin olması kullanım açısından daha faydalıdır. Bu şekilde eşyalarınızı saklamak da sorun yaşamamış olacaksınız. Küçük yatak odası nasıl dekore edilir adına da depolama alanlarına dikkat etmelisiniz.

Küçük Yatak Odalarında Süslemeler

Süslemeleri daha çok bir takım raflar üzerinden ele alabilirsiniz. Raflar hem şık görünümlerin olmasını sağlayacak hem de kullanım alanınızı genişletecektir. Uzunlamasına olan rafların daha çok yatak başlarında bulunduğunu görüyoruz. Bu başta bulunan duvara sıkıca monte edebilirsiniz. Üzerine de mumlar ya da kitaplar koyarak hoş bir hava yaratabilirsiniz. Süslemeler için farklı desenlerden aynalar da kullanabilirsiniz. Aynalar dar görünümlerden kurtulması adına çoğu küçük odada bulunuyor. Çerçeveler ya da tablolar yerine ayna tercih etmek gerekiyor. Süslemeleri kullanıma da uygun olarak ele almalısınız. Küçük bir masa ile sandalye de seçerek kullanım alanları geniş hale getirebilirsiniz. Nitekim bu masa ya da sandalyenin sade desenlerden olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde masaların üzerine de çok fazla ürün koymamak gerekiyor. Fazla ürün ile odayı süslemek dar bir yapının oluşmasına sebep olacaktır.

Küçük Yatak Odalarında Halılar

Halı seçimlerinizi de küçük modellerden yana yapabilirsiniz. Sadece kapı girişine dahi küçük bir paspa iliştirerek odanızı tamamlayabilirsiniz. Sade renklerden oluşan halılar daha fazla ilgi çekiyor. Buna bağlı olarak yine sade tasarımlar ile perdeler kullanabilirsiniz. Halınız ile uyumlu perdelere de göz atmalısınız. Küçük odalar için store perdelere yer vermek faydalıdır. Uzun ve geniş tül perdeler odayı boğacaktır. Bunun yerine daha ferah görünümler için store tercih etmelisiniz. Zebra olarak da seçimlere yer verebilirsiniz. Son yıllarda zebraların da bir hayli ilgi gördükleri biliniyor. Küçük yatak odası nasıl dekore edilir hakkında mobilyalardan aksesuarlara kadar dikkat etmeniz gereken unsurlar bu şekildedir. Öneriler sayesinde küçük olmasına rağmen hem kullanışlı hem de şık odalar oluşturabilirsiniz. Az eşya ile az aksesuar kullanımları sayesinde de bu durum maddi olarak zorlanmamanızı sağlayacaktır. Cep yakmayan fiyatlar üzerinden küçük odaları hoş bir hale getirmek mümkün.

 

Yazımızda kullanılan resimler depositphotos.com’dan satın alınmıştır.

Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Beyaz Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda ev içerisinde dekorasyonuna en çok dikkat edilen alanlardan birini de yatak odaları oluşturur. Güne pozitif olarak başlayabilmeniz için...

Kapat