Ofiste Patron Koltuğu Seçimi Ofiste Patron Koltuğu Seçimi
Patron koltuklarının hemen hemen birbiri ile benzerlik gösteren pek çok yanı bulunuyor. Genel olarak aynı tarz koltuk seçimlerine yer verildiğini göreceksiniz. Daha çok deri... Ofiste Patron Koltuğu Seçimi

Patron koltuklarının hemen hemen birbiri ile benzerlik gösteren pek çok yanı bulunuyor. Genel olarak aynı tarz koltuk seçimlerine yer verildiğini göreceksiniz. Daha çok deri kaplama ya da kadife kumaşlar dikkat çekiyor. Renk seçimlerinin ise koyu kahve ile siyahlar olduğu biliniyor. Burada seçimlerde dikkat edilmesi gerekenler sağlık açısından önemlidir. Ofiste patron koltuğu seçimi için oturma yerinin genişliğine dikkat edilmelidir. Yaklaşık olarak 50 santimetre olması gerekecektir. Ayakların da sandelyelerden yere tam olarak basması gerekiyor. Özellikle kan dolaşımı açısından bu duruma dikkat edilmelidir. Buna bağlı olarak koltuğun yükseliğinde ayarlamalar yapabilirsiniz. Öyle ki çoğu yeni tasarım koltuğun özel ayarlama bölümleri bulunuyor. Bu bölümler sayesinde ayakların yere tam olarak basmasını sağlayabilirsiniz. Kişilerin kendi özelliklerine ve rahatına bağlı olarak bu tarz ayarlamalar yapabileceği sandalye ve koltuklar seçmeleri önemlidir.

Patron Koltuklarında Sırt Desteği

Sırtın ve boynun rahat etmesi amacıyla sağlıksal faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu faktörler üzerinden seçim yapmak daha doğru oalcaktır. Mesela sandalye ya da koltukların arka bölümlerinin genişliğine dikkat etmelisiniz. Buranın 30 ile 50 cm olarak uzantıları bulunuyor. Denemeler yaparak bu genişliği kendi ölçülerinize göre ele alabilirsiniz. Bazı koltukların bel kısımlarına özel yastıklar da bulunuyor. Bu yastıkların bel çukuruna tam olarak oturması rahat etmenizi sağlayacaktır. Koltuklar üzerinde ek olarak bu yastıklar yoksa kendinizde temin edebilirsiniz. Belin boşlukta kalması ileride bir takım sorunlar yaşanmasını sağlayacaktır. Bel fıtıklarının dahi bu sebepten dolayı oluşumu söz konusudur. Omurga kıvrımına uygun olan koltuklar seçmek bu yüzden son derece önemlidir. ‘S’ şeklinde olan koltukları seçerek sağlıksal sorunların önüne geçebilirsiniz. Bu seçimler ile daha rahat çalışma ortamı oluşturacaksınız.

Tekerlekli Ofis Koltukları

Genel olarak ofis koltukları için 6 adet tekerlek olanlar ilgi görüyor. Çünkü bu tekerleklerin olması sandalyenin daha rahat hareket etmesini sağlıyor. Aksi durumlarda hareket etmesi için efor sarfetmek zorunda kalacaksınız. Hatta anive yanlış hareketlerden dolayı sağlıksal problemler de yaşayanlar bulunuyor. Tüm bunların da önüne geçmek için 6 tekerlekli olanlar daha faydalıdır. Ofiste patron koltuğu seçimi için kol desteklerinin de önemli olduğunu söylemeliyiz. Özellikle de omuzları da destekleyen türde koltukları seçmek gerekiyor. Omuzların düşmemesi ve direk durmak adına kol desteğinin de dikkate alınması gerekecektir. Bu ayarlamaların tümünü kişinin kendi ölçülerine bağlı olarak yapması ya da koltuk seçmesi gerekiyor. Seçimleriniz de tasarımın yanı sıra sağlıksal faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Uzun süre ofiste zaman geçirenlerin tüm bu değerlendirmeler üzerinden koltuk seçmeleri faydalı olacaktır. Uygun ayarlamalar sayesinde uzun süreli kullanımlarını da mümkün hale getirebilirsiniz.

Ofis Koltuklarının Ayarlamaları

Ofis kotuklarının ayarlanması için hem masanın hem de bilgisayarın ele alınması gerekiyor. Nitekim daha çok merkez olarak bilgisayarlar tercih ediliyor. Bu şekilde boy olarak ayarlama yapmak daha kolay olacaktır. Aynı zamanda masalara da bacaklarınızın değmemesi için masa ebatlarını da incelemelisiniz. Ayarlamaları yaparken konforlu olacağınız şekli bulmak önemlidir. Sizi rahatsız eden herhangi bir durum varsa da mutlaka bunun için ayarlamaları değiştirmelisiniz. Sadece bir kere olacak şekilde bu ayarları yapmak yeterli olacaktır. Devamında hem aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Boyun, bel ve sırt bölgelerinin zarar görmemesi adına konfor son derece önemlidir. Ergonomik olan mobilyaların bu yüzden ön planda tutulması söz konusudur. Mobilyaların deri olarak kullanımlarına yer verebilir ve ofislerin daha havalı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ofiste patron koltuğu seçiminde hem tasarıma hem sağlığa dikkat edilmelidir.

Yazımızda kullanılan resimler depositphotos.com’dan satın alınmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Ofis Dekorasyonunda 10 Önemli İpucu

Ofis dekorasyonunda 10 önemli ipucu adlı makalemizde ofisiniz için uygun dekorasyon önerilerini bulabilirsiniz. Bilindiği gibi iş yeri ve ofisler evlerden...

Kapat