Gösterişli Salon Stillerine Örnek: Osmanlı Tarzı Salon Dekorasyonu Gösterişli Salon Stillerine Örnek: Osmanlı Tarzı Salon Dekorasyonu
Salon dekorasyonu yapmak belli bir tarzı yansıtmayı gerektirir. Ne var ki günümüzde artık mobilyalar üretilirken bu konuya daha çok önem veriliyor. Bu yüzden sizi... Gösterişli Salon Stillerine Örnek: Osmanlı Tarzı Salon Dekorasyonu

Salon dekorasyonu yapmak belli bir tarzı yansıtmayı gerektirir. Ne var ki günümüzde artık mobilyalar üretilirken bu konuya daha çok önem veriliyor. Bu yüzden sizi fazla zorlamıyor. Yani siz bilmeden bile olsa takım hâlinde tasarlanan salon takımı modellerini tercih edebiliyorsunuz. Ancak ek olarak aldığınız aksesuar ve eşyaları doğru seçemeyebilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz tarzı bilmeli ve özümsemelisiniz. Salon stiliniz sizi yansıtmalı ki istediğiniz değişikliği kolayca yapabilesiniz. Osmanlı tarzı salon dekorasyonu da üzerinde yeterince araştırma yapmanız gereken salon stilleri arasında bulunuyor.

Osmanlı Tarzını Yansıtmak İçin Doğru Parçaları Seçin

Salon dekorasyonu konusunda en başta nasıl bir salon istediğinizi bilmelisiniz. Gösterişli bir salon mu istiyorsunuz yoksa sade ve sıcak mı? Cevabınız gösterişli bir salonsa size ilk önerimiz Osmanlı tarzı salon stili olabilir. Son yıllarda eskiye ve geçmişin modasına verilen önem arttığından salondan mutfağa ya da banyo kültürüne kadar Osmanlı tarzının izlerini görmekteyiz. Şu anki hızlı yaşantılarımızda bu tarzı birden bire tam olarak yansıtanlarımız azınlıkta kalsa da günden güne bu ilginin arttığını görmekteyiz. Zamanla bu tarzın daha da ilgi göreceğini söyleyebiliriz.

Gösterişli salon denince akla ilk gelen Osmanlı stilidir. Çünkü Osmanlı sarayları ihtişamlı görünümüyle, işlemeleri ve gösterişli mobilyalarıyla bilinmektedir. siz de renkleri ve el işlemelerini seviyorsanız aynı zamanda ihtişamlı bir salon istiyorsanız Osmanlı stili için önerilerimize kulak verebilirsiniz. Bunun için salon dekorasyonu konusundan bütün mobilya ve aksesuarları birlikte düşünerek almalısınız.

 

Mobilya Seçimi

Osmanlı tarzı salon dekorasyonu için tahmin edeceğiniz üzere gösterişli ve ışıltılı koltuk modellerini seçeceksiniz. Bu koltukların kumaşları zengin görünümüyle dikkati çekmektedir. Özellikle mor, kırmızı ve yeşil renklerine ağırlık verebilirsiniz. Dore ve gümüş detaylar da salonunuza ayrı bir güzellik ve ihtişam katacaktır. Tabi ille de koltuklarınızın parlak kumaştan olması gerekmiyor. Daha mütevazi duran Osmanlı sedir ve koltuk modelleri de var. fakat şimdilik gösterişli modeller değiniyoruz. Kapitoneli koltuklar da bu stili yansıtmanıza yardımcı olacaktır.

Alaturka Salon Dekorasyonu

Osmanlı Stilinde Halı ve Perdelerin Önemi

Osmanlı stili için desenli halıları tercih edebilirsiniz. Unutmayın bu stili seçtiyseniz seçtiğiniz mobilya ve diğer eşyalar da birbiriyle uyum içinde  olmalıdır. Perdeleriniz ışıl ışıl ve kaliteli kumaştan olmalıdır. Koltuk modelleriniz ile uyumlu olması salon stilinizi daha hoş gösterecektir. Sehpa ve masalara gelince… Osmanlı tarzını yansıtmak istiyorsanız mobilyalarınızda el işlemelerine dikkat etmelisiniz. El işleri, oymacılık ürünü eşyalar ön planda olmalıdır. Yine unutulmamalıdır ki Osmanlı’da çinicilik ve hat sanatı da gelişmiş sanat dallarıdır. Duvar tablolarınızda bunlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca duvarınıza kocaman bir vav çizdirebilirsiniz ya da tablosunu da kullanabilirsiniz.

Osmanlı tarzı salon dekorasyonu için sadece ihtişamlı değil sade ve doğal bir salon da dekore edebilirsiniz. Bunun için sedirler ve el dokuması halılardan yararlanabilirsiniz.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

  • muhammet

    19 Aralık 2016 #1 Author

    Osmanlı Stilinde mükemmel bir solan olabilir

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Yatak Odası Dekorasyon Trendleri

Trend olan dekorasyonların başında ahşap detaylar dikkat çekiyor. Artık ahşapların direk olarak duvarlara monte edilmesi söz konusudur. Koyu ya da...

Kapat