Şark Köşesi Nasıl Yapılır Şark Köşesi Nasıl Yapılır
Şark köşesi nasıl yapılır diye merak edenler için bazı ipuçları derledik. Bunca stil ve modelin arasında doğallığı ve geleneksel motifleri özleyenler için şark köşeleri... Şark Köşesi Nasıl Yapılır

Şark köşesi nasıl yapılır diye merak edenler için bazı ipuçları derledik. Bunca stil ve modelin arasında doğallığı ve geleneksel motifleri özleyenler için şark köşeleri çok iyi bir alternatif olarak duruyor. Eski Türk evlerinde kullanılan sedirler, divanlar, minderler ve bunlarla birlikte kullanılan aksesuar ve diğer eşyalar… Hepsi bir bütün hâlinde gelenekselliği temsil ederek doğal bir oturma odası ya da salon oluşturmanıza eşlik ediyor.

Son zamanlarda şark köşesi yapmak bir hobi hâline geldi. İnsanlar artık geleneksel köy evlerine özlem duyuyor. Arada kıvrılıp bir köşede kitap okumak istediğinde şark köşelerini özlüyor. Dostlarıyla arkadaşlarıyla muhabbet için doğal ortam arayanlar yine bu geleneksel eşyalarla dizayn edilmiş stillerin arayışına giriyor. İşte siz de geleneksel sedir ve divanlarla döşeli bir köşe ya da salon özlemi çekiyorsanız bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Şark Köşesi Nasıl Yapılır

Şark Köşesi Nasıl Yapılır

 

Şark Köşesi İçin İpuçları

Şark Köşesi: Şark köşeleri aslında Anadolu kültüründe misafir odası gibi kullanılan yerlerdir. Bu köşelerde misafir ağırlanır, çaylar içilir ve sohbetler edilirmiş. İşte günümüzde de bu geleneği yaşatmak isteyenler böyle bir köşeye evlerinde yer açabiliyor. Hayalinizdeki şark köşesi için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  • Şark köşelerinin sedirleri iki kısımdan oluşur. Bir ahşap kısmı vardır bir de döşeme kısmı bulunur. Döşeme kısmı minderlerden oluşur. Bu minderler ise genelde süngerdir ve halı ile kaplıdır. Ahşap kısmı ise bazasıdır. Bu bazanın üstüne ve sırt bölgesine minderler yerleştirilir.
  • Şark köşesi oluştururken adı üstüne köşeye konumlandırma yapmak gerekir. Tıpkı L koltuklarda olduğu gibi. Koyduğunuz sedirler köşede birleşmelidir. U düzeni de oluşturabilirsiniz.
  • Sehpa olarak da bir rahle kullanabilirsiniz. Halınızı da aynı şekilde geleneksel el dokuması bir halı seçebilirsiniz.
  • Duvar aksesuarları için kilimler kullanabilirsiniz. Bu kilimlerin deseni ve modeli yöreden yöreye değişiklik gösteriyor. Şark köşesi nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırırken kendi yörenizin kilimleri hakkında da bilgi almalısınız. Kendi yörenize ait kilimlerden iyi bir duvar aksesuarı yapabilirsiniz. bu kilimler genel şark köşenize de uyumlu olmalıdır.
  • Şark köşesi kurulumu kolaydır. Genel hatlarıyla sedir, halı ve sehpalarla bir şark köşesi yapabilirsiniz. Fakat sizin dekorunuzu diğerlerinden ayıran kullandığınız aksesuarlar olacaktır. Örnek verecek olursak köşelere bakırdan yapılmış sürahiler ve semaverler koyabilirsiniz. Yine aynı şekilde köy evlerinde olan raflardan duvarlarınıza boydan boya yaptırabilirsiniz. Bu raflara bakır çanak ve bardaklar, sürahiler koyarak dekoru tamamlayabilirsiniz.
  • Bu konuda bir uzmandan da yardım alarak en şık şark köşesini oluşturabilirsiniz. Fakat bütçeniz sınırlıysa uzun araştırmalar sonucu bütçenize uygun ve kolay bulabileceğiniz ürünlerle çok hoş bir şark köşesi yapabilirsiniz.
Şark Köşesi Nasıl Yapılır

Şark Köşesi Nasıl Yapılır

Şark Köşesi Nasıl Yapılır – Şark Odası Seçenekleri

Şark köşesi ya da şark odası yapmak için genel anlamda iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan biri boydan boya sedirlerle kurulan bir şark köşesi diğeri de yere minderler koyarak oluşturulan şark köşesidir. İkinci seçeneğe bakıldığında sedir kullanmadan sadece yere minder atarak şark köşesi oluşturabileceğinizi bilmelisiniz. Bu ikincisi daha kolay bir yöntemdir. Fakat şark köşesi nasıl yapılır diye araştırmaya koyulduğunuzda göreceksiniz ki birbirinden iddialı minder modelleri arasında karar vermekte zorlanacaksınız. İster yalnızca minderlerden oluşan bir köşe yapın isterse sedir kullanın her ikisinde de çok fazla seçenek bulunuyor. Genelde koyu renkli olan bu modellerin açık renkli ve gösterişli olanları da mevcut.Bu iddialı modeller arasında kararsız kalabilirsiniz. Bunun için kendinize en yakın ve evinize en uygun modelin hangisi olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu bilgilerden yararlanarak siz de evinizde bir şark köşesi oluşturabilirsiniz.

Yazı içerisinde kullanılan fotoğraflar DepositPhotos.com’dan lisanslı olarak alınmıştır.

Henüz yorum yapılmadı.

İlk yorum yapan siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDevamını oku:
Bahçe Manzaranıza Odaklanabilir ve Sade Bir Dekorasyonun Keyfine Varabilirsiniz

Bahçe manzaraları evlere huzur katan ve yoğun stres altındaki yaşamın bir an olsun rahatlamasına neden olan seçeneklerdir. Bahçe manzarası ile...

Kapat